Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Maas: Gjermania nuk heq dorë nga përpjekjet për zgjidhjen e kontesti në mes Shkupit dhe Sofjes

Berlin, 24 dhjetor, zhurnal.mk – Gjermania do të vazhdojë përpjekjet për gjetjen zgjidhjen e kontestit bullgaro-maqedonase edhe pas mbarimit të presidencës gjermane me BE-në, tha për “Deutche Welle” ministri gjerman për Evropë, Heiko Mass.

“Ne jemi të fundit që bllokojmë kur bëhet fjalë për këtë temë. Në thelb, kur bëhet fjalë për bllokadë, bëhet fjalë për marrëdhënie bilaterale të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ne si presidencë me Këshillin e BE-së, ke dhënë shumë mund në përpjekjet që të vihet deri tek zgjedhja. Por për fat të keq, pas sukses”, tha Maas.

Sipas tij, vendet e Ballkanit Perëndimor, që aspirojnë anëtarësimin në BE, kanë bërë përparim të madh në vitet e fundit, veçanërisht Maqedonia e Veriut.

“Njerëzit atje e shohin të ardhmen e tyre në BE. Kjo është arsyeja pse ata duhet të jenë në gjendje të mbështeten në premtimet tona, përndryshe ata do të kthejnë shpinën”, thekson Maas.

Postime të ngjashme

Bilall Kasami pret në takim ambasadorin e OSBE-së, Klemens Koja

Bexhet Musliu

Sela: Ikja e Mijallkovit një skenar i Zaev për të fshehur dënimin e rastit “Mostra”

Bexhet Musliu

Çun Lajçi i reagon edhe me video, Grubit: Turp për ju me fëlliqë emrin tim!

Bexhet Musliu

Joveski: Ka mundësi të ndryshohet masa e paraburgimit shtëpiak

T E

Palmer: Interesat amerikane në Ballkan, të pandryshuara

T E

Mickoski: Do ta mposht koalicionin e krimit

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...