Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Macron mbyll Francën: U përpoqëm ta shtyjmë këtë ditë, por fatkeqësisht duhet të veprojmë!

Presidenti Emmanuel Macron lajmëroi zgjatjen e masave. Jo vetëm 19 zona, por nga 3 prilli e gjithë Franca do të jetë në karantinë për 4 javë.

“Ne nuk duhet të mbyllemi, por duhet të kufizojmë kontaktet tona. U përpoqëm ta shtyjmë këtë ditë për aq kohë sa të ishte e mundur, por fatkeqësisht tani erdhi koha. Ne do ta humbasim kontrollin nëse nuk veprojmë tani.”,- tha Macron.

Macron tha gjithashtu se do të mbyllen të gjitha shkollat, qendrat e kujdesit deri më 26 prill. Po ashtu do të ndalohet lëvizja nga rajoni në rajon, ndërsa mbyllja e orës 19:00 do të shtrihet në të gjithë Francën kontinentale. Franca ka regjistruar ditët e fundit një numër të lartë infektimesh dhe viktimash. Rastet pothuajse janë dyfishuar që nga shkurti dhe numri i të shtruarve në spital është rritur. Macron paralajmëroi se vendi mund të arrijë në 100,000 vdekje nga koronavirusi në ditët në vijim.

Postime të ngjashme

Spanja do të falë politikanët e dënuar katalanas

Dafina Vidishiqi

India vaksinoi mbi 8 milionë njerëz në një ditë

Dafina Vidishiqi

SHBA, BE, Kanadaja dhe Britania, sanksione të përbashkëta kundër Bjellorusisë

Dafina Vidishiqi

Vuçiq pritet të flasë para deputetëve për dialogun me Kosovën – por çfarë kishte thënë në vitin 2019?

Dafina Vidishiqi

Kryeministri britanik: Besojmë se më 19 korrik do të kemi lehtësim të masave kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Rusia ndalon një OJQ arsimore amerikane

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...