Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Madridi zbulon rastin e parë të variantit brazilian të Covid-19

Rasti i parë i variantit brazilian të koronavirusit është zbuluar në rajonin e Madridit, sipas zyrtarëve shëndetësorë të Madridit.

“Është një burrë 44-vjeçar nga Brazili, i cili ka hyrë në Spanjë përmes Aeroportit Adolfo Suárez Madrid-Barajas,” thuhet në deklaratë, shkruan CNN, transmeton Klan Kosova.

“Burri kishte një PCR negativ në origjinë, por pas mbërritjes në aeroport nga Madridi, u bë një test antigjeni me një rezultat pozitiv. Më pas, ai u transferua në Spitalin Universitar të Përgjithshëm Gregorio Maraçon ku ai iu nënshtrua një PCR me rezultate pozitive, ”shtoi deklarata.

Rasti i konfirmuar vjen dy ditë pasi Spanja futi kufizime në fluturimet nga Brazili dhe Afrika e Jugut – kjo si një përpjekje për të kontrolluar përhapjen e varianteve të reja të virusit.

Postime të ngjashme

Biden: Sulmet kibernetike mund të çojnë në luftë

D V

Nga sot, mohimi i gjenocidit në Bosnje ndalohet

D V

HRW: Sulmet në Gaza duket se përbëjnë krime lufte

D V

Dy njerëz të vdekur nga shpërthimi në Gjermani

D V

Parashikime më të mira për ekonominë globale më 2022

D V

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...