Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Mahi Nesimi paditë shtetin për dëmin që i ka shkaktuar lustrimi

 Shkup, 4 maj – Zhurnal – Mahi Nesimi, ish ambasador i Maqedonisë së Veriut në Kroaci, ka parashtruar një padi në gjykatën Administrative kundër shtetit për siç thotë, është dëmtuar nga vendimi I komisionit për Verifikimin e Fakteve i cili disa vite më parë e kishte lustruar dhe kishte konstatuar se ka qenë bashkëpunëtor I shërbimeve sekrete.

NË parashtrimin e padisë, Nesimi e argumenton se është shpallur I pafajshëm për çka kërkon dëmshpërblim.

“Nuk dua të paragjykoj. Kam kërkuar kompensim të arsyeshëm për dëmin që më është bërë jo vetëm mua por gjithë familjes time. Regjimi i atëhershëm prodhoi inkuizitorë dhe tani është radha e shtetit të paguajë për veprimet e regjimit dhe inkuizitorëve. Mendoj se lustracioni im kishte një prapavijë politike, është dëshmuar kjo edhe në gjykatë” tha Nesimi.

Postime të ngjashme

Analisti Petar Arsovski pret rritje të euroskepticizmit

N E

Fatmir Limani shkarkohet nga posti i tij në Ndërmarrja Publike ELEM

N E

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miraton ligjin për ndërtimet pa leje

N E

Analizë / Lindja e Mesme nga një faktor botëror i naftës po shndërrohet edhe në aktorin kryesor të gazit !

R Zh

Dështimi i nisjes së negociatave, ASH-AAA fut në lojë zgjedhjet e parakohshme parlamentare

R Zh

Demanton ministri Hoxha: Edhe një shpifje e rradhës nga p(a)rtalet e “opozitës së rrejshme”

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...