Agjencia Zhurnal.mk
Kuzhina

Majoneza që nuk ju shton peshë trupore: Është e mundshme, receta është kjo?

Ndonëse është artikull jo i shëndetshëm, majoneza pothuajse është shtesë e pashmangshme e çdo sandviçi dhe sallate, posaçërisht asaj franceze në të cilën është përbërësi kryesor

Mirëpo, nëse kujdeseni në ushqim, me siguri në harkun e gjerë e shmangni këtë artikull përplot yndyrë.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë që duhet patjetër ta eliminoni nga ushqimi! – transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

– 2 lugë vaj ulliri,
– 2/3 e filxhanit arra indiane,
– 2/3 e filxhanit fara luledielli,
– ¾ e lugës së vogël kripë,
– ¾ e filxhanit ujë të ftohtë, uthull apo lëng limoni (sipas dëshirës),
– 1 hurmë,
– 2 thelpinj hudhre,
– 1 lugë mustardë.

Përgatitja:

1. Lulediellin dhe arrat indiane qitni të qëndrojë në ujë gjatë natës, ndërkaq në mëngjes shpëlani dhe kulloni mirë.

2. Në blender qitni përbërësit e tjerë dhe përzieni mirë derisa të përftoni masë të butë.

3. Sipas dëshirës përshtatni njelmësinë dhe thartirën dhe sipas nevojës shtoni edhe ujë.

Postime të ngjashme

Role me mollë dhe kanellë

D V

Tartë me pjeshka dhe boronica

D V

Niseni javën me të ëmbla, kek me kafe dhe arra

D V

Speca të shijshme në tigan

D V

Receta e të dielës – Supë krapi mesdhetare

D V

Pulë me ullinjë dhe hudhra – Receta e shijshme verore

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...