Agjencia Zhurnal.mk
Kuzhina

Makarona të pjekura me djathë feta

Ne ju sjellim një recetë për një version pak të modifikuar

Përbërësit:

– 6 domate qershi;
– borzilok;
– vaj ulliri;
– 150 g kërpudha;
– 5 thelpinj hudhre;
– 200 g djathë feta;
– 120 g makarona (gatuajini për 10 minuta);
– 50 g proshutë.

Përgatitja:

Qitni domate, kërpudha dhe hudhër në një tigan.

Qitni sipër vaj ulliri. Shtoni kripë, borzilok të thatë dhe përzieni. Vendosni feta në mes dhe hidhni sipër vajin e ullirit dhe borzilokun.

Vendoseni në furrë në 200 Celsius 25 – 30 minuta.

Gatuajini makaronat sipas udhëzimeve.

Kur të jetë gati djathi feta, shtypni butësisht gjithçka, shtoni makaronat, rukolën dhe proshutën të prerë në kubikë dhe fërgoni.

Ju bëftë mirë.

Postime të ngjashme

Omletë me spinaq në mëngjes për një ditë plot energji

Lea Muslija

Sallata plot shëndet me qepë të njoma, domate dhe majdanoz

Lea Muslija

Përgatitja e supës me 3 përbërës – Plot shije dhe shëndet

Dafina Vidishiqi

Sallata plot shëndet me qepë të njoma, domate dhe majdanoz

Dafina Vidishiqi

Fërgesë me qepë të njoma – Receta e lehtë plot shije

Dafina Vidishiqi

Akullore kremoze dhe e shijshme pa sheqer fare

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...