Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Makina e parë fluturuese gati për garë

Makina e parë fluturuese në botë, e cila shkon nga 0–60 milje në orë aq shpejt sa një makinë e Formula 1, ka dalë në qiell mbi shkretëtirën e Australisë Jugore për herë të parë. Tre “Grand Prix” të pilotuar nga distanca do të zhvillohen në të gjithë botën në vende ende të pazbuluara si pjesë e lansimit të serive të garave elektrike të Airspeeder.

“Mk3 Airspeeder”, i projektuar dhe ndërtuar nga ish inxhinierët McLaren, Jaguar, Rolls-Royce, Boeing dhe Brabham, do të fluturojë me shpejtësi midis 93 dhe 155 milje në orë (150 deri 250 km/orë) në varësi të terrenit, kanë bërë të ditur organizatorët. Deri në katër skuadra dhe 10 aeroplanë do të konkurrojnë në serinë e stilit Formula 1, me makinat e papastruara të  kontrolluara nga toka nga pilotët me përvojë aviacioni, motorsporti dhe eSports. Qëllimi është që të ketë pilotë njerëz në kabinën e pilotit deri në vitin 2022.

Postime të ngjashme

Instagram ka zgjatur kohën e ‘Reels’

D V

Android fiton betejën globale të telefonave

D V

Galaxy Z Flip 3 dhe Z Fold 3 janë rezistent ndaj ujit

D V

OnePlus 9T thuhet se është anuluar

D V

Bitcoin përfitoi nga shpallja e punës në Amazon

D V

Realme MagDart është ngarkuesi i parë pa tel magnetik për Android

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...