Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Maksuti: Marrëveshja Zaev-Mickovski për Shtyrjen e regjistrimit, jolegjitime

Shkup, 30 mars, Zhurnal.mk – Profesori universitar, Mersim Maksuti, marrëveshjen për shtyrjen e regjistrimit të popullsisë mes dy liderëve maqedonas, Zaev dhe Mickoski, e vlerëson si jolegjitime, dhe u sugjeron partive shqiptare në pushtet dhe opozitë të ngrenë zërin më fuqishëm në artikulimin e kërkesave kur bëhet fjalë për të drejtat e shqiptarëve.

“Pikërisht marrëveshja midis kryetarëve të LSDM-së dhe VMRO-së nuk është legjitime, sepse nuk dha mbështetjen e të dy partive shqiptare në Kuvendin e RMV-së dhe kjo nuk mund të pranohet si legjitime. E mira do të ishte meqë ligji duhet të ndryshohet dhe ky ligj ka të bëjë edhe me çështjen që prek edhe badenterin se diskutohet me ligj që tangon edhe komunitetet tjera në radhë të parë komunitetin shqiptarë si komuniteti i dytë më i madh në vend, prandaj pa përfaqësuesit e tyre legjitim në Kuvend kjo marrëveshje duket e cenuar.”,- theksoi profesori universitar, Mersim Maksuti.

Situatën e krijuar lidhur me regjistrimin e popullsisë, Maksuti e sheh si lojë politike nga ana e aktorëve politikë. (Tvm2)

Postime të ngjashme

Pozicioni bullgar ndaj Maqedonisë së Veriut mbetet i pandryshuar, Sofja është e hapur për dialog

Dafina Vidishiqi

Carovska: Nëse nuk investoni në arsim, keni harruar të investoni në të ardhmen

Dafina Vidishiqi

Maqedonia e Veriut përballet me mungesë të vaksinave

Dafina Vidishiqi

BFI: As këtë vit nuk mund të kryhet haxhi

Dafina Vidishiqi

Destani: Roli dhe kontributi i diasporës shqiptare ka qenë dhe vazhdon të jetë i jashtëzakonshëm

Dafina Vidishiqi

MSHIA Maqedoni: Dokumentet e Draft-planit aksional të Strategjisë Nacional janë vendosur në ENER

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...