Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Mali i Zi e shpall ambasadorin serb person “non grata”

Zhurnal Ads

Ambasadori serb në Malin e Zi Vladimir Bozovic është shpallur  person “non grata”. Madje sipas mediave serbe atij i është kërkuar që të largohet nga Mali i Zi.

Ministria e Punëve të Jashtme malazeze njoftoi se në përputhje me nenet 9 dhe 41 të Konventës së Vjenës mbi privilegjet dhe imunitetet diplomatike, e kanë shpallur Bozovicin person “non grata” sot, duke konfirmuar se kanë kërkuar që ai largohet nga Mali i Zi.

“Pas një ndërhyrje të gjatë dhe të vazhdueshme në punët e brendshme të Malit të Zi, sjelljeve dhe deklaratave të papajtueshme me standardet e zakonshme dhe të pranueshme të zyrës diplomatike, pas disa paralajmërimeve verbale dhe të shkruara për papranueshmërinë e një sjelljeje të tillë”, thuhet ne reagimin e ministrisë duke shtuar se ai ka nënçmuar shtetin që i dha mikpritjen diplomatike.

Sipas MPJ-së malazeze ai poashtu ka poshtëruar organin më të lartë legjislativ dhe përfaqësues pra,  Parlamentin e Malit të Zi.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Pavarësisht kufizimeve, mbi 2 mijë persona marrin pjesë në një ndejë

T E

Zvicër, regjistrohen dy raste me koronavirusin e ri

S.B.

Londra si qytet fantazmë, pamjet në ditët e para të izolimit total (FOTO)

S.B.

Pandemia ngadalësohet globalisht

T E

Mbi 13 mijë raste të reja në Afrikë në vetëm 24 orë

S.B.

Brezi Ekonomik i Lumit Jance fuqizon zhvillimin e gjithanshëm

R ZH
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...