Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Mali i Zi nuk do ta hap ambasadën e saj në Jerusalem

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq, deklaroi se qeveria malazeze synon të hap ambasadës në Tel Aviv dhe jo si disa shtetet, Jerusalem.

Ai e konfirmoi atë sot në një bisedë me ambasadorin e sapoemëruar të Izraelit, Jahel Vilan.

Krivokapiq tha se ishte i vetëdijshëm për rëndësinë që Izraeli ka në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe nevojat diplomatike që shteti i Malit të Zi njeh si përparësi, raporton rtcg.me.

“Ambasadori Vilan mirëpriti qëllimin e Qeverisë së Malit të Zi. Ai falënderoi për lëvizjen miqësore të bërë nga Qeveria e Malit të Zi në 27 Janar për të pritur Konsullin e Nderit të Izraelit në Mal të Zi”, thuhet më tutje në njoftimin e qeverisë malazeze.

Vilan është i bindur se populli malazez ka një kujtesë të gjallë të tmerreve të përjetuara nga populli hebre gjatë Luftës së Dytë Botërore. 

Postime të ngjashme

Numri i rasteve globalisht nga coronavirusi shkon mbi 200 milionë

D V

Vërshimet mund të rrezikojnë më shumë miliona njerëz

D V

Turqi: Zjarri përfshin termocentralin

D V

OBSH bën thirrje për shtyrjen e aplikimit të dozave përforcuese, për të përshpejtuar vaksinimin në vendet më të varfra

D V

Vaksina Pfizer pritet të marrë miratimin e plotë deri në shtator

D V

Franca premton 100 milionë euro për Libanin në konferencën ndërkombëtare të ndihmës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...