Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Malisheva në gjendje të rëndë nga vërshimet, kërkohet evakuimi i banorëve

Malisheva është ndër komunat të cilat ndodhen në gjendje të rëndë si pasojë e vërshimeve të shkaktuara nra shiu që po bie pa ndalë këto ditë në Kosovë, njofton Insajderi.

Shtabi emergjent në këtë komunë vlerëson se gjendja është tepër e rënduar dhe se janë shkaktuar dëme të mëdha.

Në një njoftim për media, ata bëjnë të ditur se ka kërkesa për avakuim dhe strehim të përkohshëm të banorëve.https://tinyurl.com/y4tkrgmb

“Disa rrugë dhe ura janë mbuluar nga uji, ndërsa ka dëme të konsiderueshme në sektorin e biznesit privat, pasi uji ka depërtuar në disa lokale afariste në qytetin e Malishevës dhe në vendbanime tjera, e po ashtu uji ka depërtuar edhe në disa shtëpi private.

Si rezultat i kësaj situate, ka kërkesa për evakuime dhe strehim të përkohshëm të familjeve”, thuhet në komunikatën e komunës.

Tutje, bëhet e ditur se ekipet emergjente e të sigurisë janë aty, ashtu si edhe janë mobilizuar vullnetarët.

Postime të ngjashme

Vdes gruaja e Adem Demaçit

T E

Pandemia zbeh gjasat për liberalizim të vizave në Kosovë

T E

Netanyahu fton Kurtin: Eja të inaugurojmë ambasadën në Jerusalem

T E

Familja e Qerim Kelmendi kërkon nga Prokuroria Speciale zbardhjen e vrasjes

T E

Familja nga Kukësi që strehoi gjatë luftës rreth 50 persona nga Kosova

T E

7,321 raste aktive me coronavirus

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...