Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Manastiri i Deçanit e akuzon Shpend Ahmetin për inkurajim të aksioneve në Kishën Ortodokse Serbe

Manastiri i Deçanit ka reaguar në llogarinë zyrtare në Twitter pas aksioneve nga grupe të ndryshme në objektin e Kishës Ortodokse Serbe në kampusin e Universitetit të Prishtinës.

Ata akuzojnë kryetarin e komunës së Prishtinës, Shpend Ahmetin, t’i ketë inkurajuar këto aksione duke e quajtur bashkëpunëtor të kryeministrit Albin Kurti kur dihet largimi i kamotshëm i Ahmetit nga Lëvizja Vetëvendosje.

“Sipas medieve shqiptare të Kosovës, aktet e vandalizmit në Kishën Ortodokse Serbe në qendër të Prishtinës ku janë bërë grafite blasfemike janë kryer nga studentë aktivistë të inkurajuar nga kryebashkiaku Shpend Ahmeti, një bashkëpunëtor politik i kryeministrit të Kosovës, Kurti”, thuhet në postimin e Manastirit të Deçanit në Serbi.

Në fotografitë që ata ia kanë bashkëngjitur shkrimit në Twitter, shihen grafitet që sot u realizuan nga Partia Socialdemokrate, por aty shihet edhe një grafit që thotë “Jezusi i urren serbët” por që nuk dihet autorësia e tij.

Gjatë ditës së sotme PSD-ja por edhe studentët kanë realizuar aksione në këtë objekt.

Postime të ngjashme

Haxhiu: Shqipëria mund ta padisë Serbinë për gjenocid në emër të Kosovës

Dafina Vidishiqi

Përfundon takimi Kurti-Macron, zv.kryeministrja Emilija Rexhepi tregon çka u bisedua

Dafina Vidishiqi

Brenda dhe jashtë pallatit Elysee, takimi Macron-Kurti

Dafina Vidishiqi

Apeli miraton pjesërisht mocionet e Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt, kërkon nga ZPS version të korrigjuar të aktakuzës

Dafina Vidishiqi

Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

Dafina Vidishiqi

Kurti në Paris: Kosova synon aspiratat demokratike dhe evropiane

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...