Agjencia Zhurnal.mk
Sport

Manchester City bën histori në futbollin anglez për më shumë fitore radhazi

Manchester City vendosi një pikë referimi të re në përsosmëri të mërkurën me fitoren e tyre të 15-të radhazi në të gjitha garat, një rekord që asnjë skuadër tjetër angleze nuk e kishte arritur më parë.

Pep Guardiola hyri në ndeshjen e Kupës FA me Swansean duke kërkuar fitoren e tij të 200-të si menaxher i Cityt si dhe një vend në çerekfinale.

Ai nuk duhej të zhgënjehej, pasi Qytetarët fituan 3-1 për t’ia dhënë Guardiolas rekordin, arritur kualifikimin, por edhe për të bërë histori.

Pas një fillimi të përzier të sezonit 2020-21, i cili e pa Cityn të lëngonte në mes të tabelës në dhjetor, klubi ka rritur ndjekjen e tyre për të rifituar titullin pasi humbi kundër Liverpoolit vitin e kaluar.

Një barazim zhgënjyes 1-1 në shtëpi ndaj West Brom më 15 dhjetor ishte hera e fundit që ekipi i Guardiolas nuk mori tri pikë.

Që nga ajo pengesë, City ka triumfuar në 10 ndeshje radhazi të Ligës Premier për t’u ngritur në tabelë, ku ata tani gëzojnë një avantazh prej pesë pikësh ndaj rivalëve të Manchester Unitedit në vendin e dytë.

Qytetarët gjithashtu kanë fituar në tre ndeshje të Kupës FA dhe dy ndeshjeve të Kupës Carabao në të njëjtin interval dhe tani janë përkatësisht në çerekfinale dhe finale të atyre garave.

Postime të ngjashme

Bersnt Celina me probleme në zemër, tre muaj do të qëndrojë jashtë fushave

D V

Real Madridi e njofton Milanin për çmimin e Iscos

D V

Arteta thotë se Xhaka nuk do të largohet nga Arsenali: Është lojtar kyç i skuadrës

D V

Interi ka refuzuar tri oferta për Lautaron, iu bën me dije çmimin e futbollistit ekipeve të interesuara

D V

Milani kërkon një tjetër sulmues, në ofensivë për Alexander Sorloth

D V

Rritet numri i të infektuarve me COVID-19 në Lojërat Olimpike të Tokios, shifër alarmante

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...