Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Manjati kinez i lojërave video dhe prodhuesi i Netflix, vdiq nga helmimi

Miliarderi vdiq pasi kaloi një javë në një qendër mjekësore në Shangai. Regjimi i vendosi dyshimet një kolegu, i cili tashmë është arrestuar.

Manjati i lojërave video Lin Qi vdiq natën e Krishtlindjes pasi u shtrua në spital për një javë pasi u helmua, gjoja nga një prej kolegëve të tij më të ngushtë. CEO i Yoozoo Group – një nga kompanitë më të rëndësishme në industri – gjithashtu kishte një megaprojekt në Netflix, të cilit ai ishte një nga prodhuesit kryesorë, transmeton Telegrafi.

Yoozoo Group kishte fituar të drejtat e trilogjisë kineze të trillimit shkencor The Three Body Problem në vitin 2015. Netflix njoftoi në shtator që i përshtaten librave në një seri në anglisht me krijuesit e Game of Thrones, David Benioff dhe DB Weiss. Shkrimtari i televizionit Alexander Woo ishte gjithashtu i vendosur për të shkruar dhe prodhuar serialin, sipas Variety. Lin shërbeu gjithashtu si një prodhues ekzekutiv në projekt.

Lin – pasuria e të cilit tejkalon 2.2 miliard dollarë – u sëmur javën e kaluar dhe u shtrua në spital në 16 dhjetor. Biznesmeni mezi mund të ecte dhe kishte simptoma të një ” sëmundje akute”. Themeluesi i kompanisë argëtuese u dërgua menjëherë në njësinë e kujdesit intensiv për trajtim, ku ai duhej të ringjallej pasi zemra e tij u ndal.

Revista Weekly China Economy – e lidhur me Daily People, një zëdhënës i Partisë Komuniste Kineze (CCP) në pushtet – tha se Xu Yao dyshohet për helmimin e Linit për shkak të “mosmarrëveshjeve të punës” që rezultoi në uljen e pagës së Lin. Ai mund të ketë administruar helmin përmes ilaçeve.

Lin mbërriti në spital në 16 dhjetor dhe mezi mund të ecte me një, tha një mjek me mbiemër Zhou dhe cituar nga media të ndryshme. Ai u transferua në një spital të dytë, por tashmë u duk se tregonte shenja të vdekjes së trurit më 17 dhjetor, megjithëse një diagnozë zyrtare nuk ishte bërë ende, shtoi ai.

Me sa duket, Xu do ta kishte vendosur helmin në ushqimin e Linit , duke e bërë atë të vdiste më vonë dhe ngadalë. Një mjek që trajtoi viktimën – cituar nga media të tjera lokale – theksoi se ai kishte ngrënë boronica ditën që u sëmur.

Lin themeloi Yoozoo në vitin 2009 dhe kishte grumbulluar një vlerë neto prej rreth 2.2 miliardë dollarësh. Ai ishte aksioneri më i madh në kompani, me 23.99% të aksioneve, krahasuar me 34.8% në korrik të vitit 2019.

Postime të ngjashme

Krijuesi i McAfee ndalohet në Spanjë, mund të ekstradohet në SHBA

S.B.

20 mijë organizata amerikane në cak të hakerëve kinezë

S.B.

Ashtu si nga “Mad Max”, skena që përshkruan kohën e sotme

S.B.

Studimi tregon për të metat në Alexa që mund të zbulojnë informacione të rëndësishme

S.B.

Kritikohet Facebooku se ndihmoi shitjen e zonave të mbrojtura në Amazonë

S.B.

AMD lëshon kartën e re grafike RX 6700 XT për të luajtur në 1440p

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...