Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Maqedoni/ Deri tani nga covid janë infektuar gjithsej 2738 fëmijë deri në moshën 9 vjeçare

Shkup, 14 prill – Zhurnal.mk – Të dhënat nga Instituti për Shëndet Publik, deri më 11 prill tregojnë se numri më i madh i të infektuarve në Maqedoni janë mbi 60 vjeç, informon Zhurnal.

Deri tani, janë infektuar të gjitha moshat duke filluar nga 0 deri më 101 vjeç, ndërsa mosha mesatare është 45,8 vjeç.

Numri më i madh i të infektuarve është mbi 60 vjeç, 35,281 persona. Me morbiditet specifik nga 9.204,8/100.000, ndërsa morbiditet më i lartë specifik nga 9.226,6/100.000 është regjistruar në grupmoshën prej 50-59 vjeç (25.655 të infektuar).

Morbiditet më i ulët specifik nga 1.196 dhe 2.515 në 100.000 banorë është regjistruar tek fëmijët të moshës nga 0-9 vjeç dhe 10-19 vjeç, ku janë paraqitur 2738 dhe 6293 raste.

Postime të ngjashme

Visar Ganiu: “Punë PO, gjumë JO”, pastruam dhe dezinfektuar çdo rrugë dhe rrugicë të Saravës

R Zh

Hasani : Vaksinat janë të sigurta, nuk ka dyshime

R Zh

BFI: Delegacioni i Ramazanit vizitoi Myftininë e Tetovës

R Zh

Nikollovski: VMRO-ja nuk është kundër ndryshimit të nenit 102, nëse ka mekanizma mbrojtës

R Zh

Mickovski për Filipçen: Nga një kirurg i shkëlqyeshëm, të përfundosh si një palaço i Zaevit është humbje e madhe

N E

Vilma Ruskovska: Në rastin e 27 prillit askush nuk është akuzuar për terrorizëm

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...