Maqedoni, numri i vdekjeve nga Covid-19 mbetet i lartë

Vdekshmëria te pacientët me coronavirus në Maqedoni është alarmante, ndërsa vendi është ndër vendet me më së shumti të vdekur.

Profesori Dragan Danillovski për TV24 thotë se duhet të bëhen analiza urgjente që të zbulohen faktorët e vdekshmërisë së madhe. Një pjesë të arsyeve Danillovski i sheh edhe në menaxhimin e sistemit shëndetësor.

Nga Ministria e Shëndetësisë thonë se arsyeja për vdekshmërinë është për arsye se pacientët kërkojnë ndihmë juridike vonë, ndërsa pjesa më e madhe kanë sëmundje kronike.

Megjithatë, sipas Danillovskit edhe masat kanë rol të madh në bartjen e virusit.

Ndryshe, gjatë javës së kaluar ISHP regjistroi 142 të vdekur, ndërsa që nga fillimi i pandemisë në Maqedoni kanë humbur jetën 6.339 persona.

Related posts

Mot kryesisht me vranësira dhe më freskët, me shi të rrëmbyeshmë lokal dhe bubullima

D V

Dr. Hulus Asipi, ish ushtar i UÇK, bartës i listës të Lëvizjes BESA -Kumanovë

Redaksia

LSM kërkon rritje të pagave përndryshe do të rritet varfëria

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More