Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi

Maqedoni: Ulet numri i punëtorëve në industri

Shkup, 4 maj, Zhurnal.mk – Numri i punëtorëve në industri është ulur për tre përqind në mars të këtij viti krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar, dhe në tre muajt e parë të vitit 2021 është më i ulët për 3.5 përqind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikave, numri i punëtorëve në sektorin e Minierave dhe guroreve në mars 2021, krahasuar me marsin e vitit 2020, është ulur me 6.6 përqind.

Në sektorin e Prodhimit ka rënë me 2.7, dhe në Energjinë Elektrike, Gaz dhe sektori i furnizimit me kondicioner të ajrit u ul me 3 përqind.

Sipas grupeve kryesore të industrisë, numri i punëtorëve në industri u zvogëlua në Energji me 3.8 përqind, Mallra të ndërmjetëm, përveç energjisë me 2.1, Mallra kapitale me 2.4 dhe Mallra të qëndrueshëm të konsumit me 4 përqind, ndërsa një rritje prej 3,4% janë në Produkte të qëndrueshme të konsumit.

Postime të ngjashme

Janë ndarë certifikatat e pjesëmarrësve në programin “Menaxher të rinj dhe lider biznesi”

Z H

Ministri Hoxha viziton zyrat e reja të Njësive Rajonale të MBPEU dhe AUV

Z H

Publikohet thirrje publike për përmirësimin e efikasitetit energjetik të objekteve komunale

Z H

Në mars janë lëshuar mbi 540 për qind më shumë leje për ndërtim se vitin e kaluar

Z H

Zekiri: Qëllimi i të gjitha pakove ekonomike është ruajtja e vendeve të punës

Z H

Kuvendi e miratoi Ligjin për hua nga Banka Botërore për financimin e projektit për modernizim të bujqësisë

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...