Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Maqedonia e Bashkuar: Çfarë tjetër duhet të bëjnë Karakaçanov dhe Zaharieva për të thirrur ambasadorin bullgar për notë proteste?

Sofje, 29 janar – Ministrat bullgarë të mbrojtjes dhe të jashtëm, Krasimir Karakaçanov dhe Ekaterina Zaharieva kanë bombarduar Maqedoninë për dy ditë me fyerje, e cila është ndërhyrja më e rëndë në punët e brendshme të një shteti sovran, në kundërshtim me dokumentet ndërkombëtare në këtë zonë, sipas një deklarate nga Maqedonia e Bashkuar.

Por heshtje e plotë nga ana e autoriteteve maqedonase. Me këtë, qeveria në Shkup vazhdon të shkatërrojë reputacionin dhe dinjitetin e shtetit në marrëdhëniet ndërkombëtare, duke e paraqitur Maqedoninë në sytë e shteteve të tjera si një shtet i papjekur dhe një shtet me subjektivitet të kufizuar ligjor – të njohur ndërkombëtarisht.

Maqedonia e Bashkuar u bën thirrje autoriteteve në Shkup që të inkurajohen dhe të thërrasin menjëherë ambasadorin e Bullgarisë në Shkup për t’i dorëzuar atij një shënim proteste për fyerjet dhe ndërhyrjet e papërshtatshme dhe të paligjshme të Sofjes në punët e brendshme të Shkupit për çështje që bien ekskluzivisht brenda juridiksioni i brendshëm i vendit.

Vetëm Maqedonia mbetet e mendimit se problemi me shtetin bullgar janë maqedonas në Bullgari si Karakaçanov, Zaharieva, Kovaçev Xhambaski… të cilët nuk kanë mbijetuar në histori ndryshe nga kryeministri bullgar Boyko Borisov i cili është krenar për origjinën e tij si tatar.

Postime të ngjashme

Llajka: Vala e nxehtësisë ndikon edhe ndaj kafshëve, qytetarët të kenë kujdes me kanakarët e tyre

Z H

Normalizohet komunikacioni hekurudhor, makinistët e kanë ndërprerë bojkotin

Z H

Sllovenia dërgon 16 automjete dhe 46 zjarrfikës

Z H

Promovohet pulla postare kushtuar 20 vjetorit të Marrëveshjes së Ohrit

Z H

Zhurnal mëson / Pas 22 viteve, Policia Pyjore në Shkup me udhëheqës shqiptar

R Zh

Lëshohet në përdorim aplikacioni CommoPass për udhëtim jashtë vendit

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...