Maqedonia e Veriut do të hap konsullatë në Zurich të Zvicrës

Shkup, 7 tetor – Ministri i Jashtëm, Bujar Osmani sot në konferencë për media, bëri të ditur se Republika e Maqedonisë së Veriut për herë të parë do të hapë konsullatë edhe në Zurich të Zvicrës.

“Ajo çfarë është me rëndësi se në Zurich po hapim konsullatën e re për të parën herë, dhe dhjetëra mijëra njerëz tanë të diasporës të cilët tani janë të detyruar për të udhëtuar me kilometra deri në Bern për të marrë shërbimet e tyre, tani do të kenë njësinë e vet konsullore për të marrë shërbimet e tyre”, tha ministri Bujar Osmani.

Ai gjithashtu foli edhe për kontestin me Bullgarinë, ndërsa shtoi se sukseset diplomatike nuk janë garë në 100 metra, por janë maratonë.

Osmani shton se bisedimet me Bullgarinë do të vazhdojnë për t’i tejkaluar dallimet.

Related posts

MASH: Nesër fillon aplikimi për bursa për studentë dhe dorëzimi i dokumenteve për vazhdimin e të drejtës së shfrytëzueve aktual

D V

Tetovë, një pacient 21 vjeçar një prej gjashtë viktimave nga covid në 24 orët e fundit

Redaksia

Banka Popullore me bashkëpunim me Bankën e Portugalisë, ja në cilat fusha

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More