Agjencia Zhurnal.mk
Sport

Maqedonia e Veriut fiton, Kosova e pafat në Shkup

Maqedonia e Veriut do të vazhdojë rrugëtimin e saj drejt pjesëmarrjes në Kampionatin Evropian, pasi që mposhtën përfaqësuesen e Kosovës me rezultatin 2:1.

Pjesa e dytë e lojës ka qenë më tepër në favor të përfaqësueses së Maqedonisë së Veriut, e cila ka pasur sërish disa raste, derisa Kosova ka bërë përpjekje të madhe për të barazuar rezultatin.

Përkundër disa rasteve, pjesa e dytë nuk kishte ndonjë ndryshim. Vendasit erdhën në epërsi në minutat e para të pjesës së parë përmes një autogoli të Kolollit, pas një sulmi të organizuar nga Pandev dhe Ademi, duke pasuar tek Nestorovski.

Më pas një minutën e 16, Kosova arriti të barazoj përmes Hadërgjonaj, pas një gabimi të portierit të Maqedonisë, Dimitrievski. Pak minuta më vonë, Maqedonia rikthen epërsi, kun ë minutën e 33 shënoi golin me kokë, mbrojtësi Darko Velkovski.

Kosova në duel me Maqedoninë e Veriut hyri pa disa lojtarë kryesor përfshirë edhe Vedat Muriqin, Milot Rashicën e Amir Rrahmanin.
Formacionet:
Maqedonia e Veriut: Dimitrievski, Velkovski, Musliu, Bejtulai, Ristovski, Nikolov, Ademi, Alioski, Bardhi, Pandev, Nestorovski.
Kosova: Muric, Vojvoda, Dresevic, Aliti, Kololli, Shala, Berisha, Zeneli, Celina, Hadergjonaj, Nuhiu.

Postime të ngjashme

Goce Sedlloski emërohet trajner i ri i FC Shkupit

Z H

E ardhmja e Mbappe, Pochettino: Do luftoj deri në pikën e fundit për të

Z H

Pique rrezikon të humbasë finalen e Kupës së Mbretit

Z H

Leon Dajaku ia huq keq, thotë se në Kosovë flitet “kosovarçe”

Z H

Solskjaer: Roma klub me histori, mezi po e presim sfidën gjysmëfinale

Z H

Ekipi i NBA-së pranë shitjes për vlerën e 1.5 miliardë dollarëve

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...