Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Maqedonia e Veriut në vendet e para për ulje të vdekshmërisë së foshnjave të porsalindura

Shkup, 17 nëntor – Zhurnal.mk – Sivjet Maqedonia e Veriut është në top vendet e para në botë me më së shumti ulje të vdekshmërisë të foshnjave, informon Zhurnal.

Këtë sukses siç shprehet ministri i shëndetësisë Venko Filipçe, shteti e ka arritur me një plan dhe organizim serioz, investime në pajisje dhe investime në edukimin e personelit.

“Kemi zbatuar protokole evropiane dhe kemi bërë sistem të mirë të komunikimit me repartet për kujdes intenziv të klinikës së fëmijëve. Me këtë qasje sistematike, kemi arritur për pothuajse 50% të ulim vdekshmërinë e foshnjave të porsalindura. Jam krenar për gjithë ekipin e ekspertëve nga Klinika e Gjinekologjisë”, është shprehur Filipçe.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Një i burgosur nga Nagoriçani i Vjetër është gjetur i vdekur në burgun “Kshanje”

R Zh

Mbi 10 mijë maqedonas marrin dozën e dytë të vaksinës ndaj COVID-19 në Serbi

R Zh

VMRO-DPMNE: Pasaportat iu dhanë mafiozëve botërorë

R Zh

Filipçe: Është evidentuar edhe një pacient me llojin indian të coronavirusit

R Zh

Takim i presidentit Pendarovski me Patriarkun ekumenik Bartolomeu

R Zh

Një nga kompanitë më të mëdha botërore për patundshmëri Re/Maks fillon me punë në tregun e Maqedonisë së Veriut

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...