Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Maqedonia në 24 orët e fundit regjistron 627 raste të reja dhe 47 viktima nga Kovid-19

Shkup, 21 prill 2021 – Zhurnal.mk – Në 24 orët e fundit janë regjistruar 627 raste të reja me Kovid-19, të shëruar janë 765 dhe të vdekur 47 pacientë, informon Ministria e Shëndetësisë sipas të dhënave të Institutit për Shëndet Publik.

Siç potencojnë nga Ministria e Shëndetësisë në 24 orët e fundit janë bërë 2.865 testime, ndërsa janë regjistruar 627 raste të reja me Kovid-19 në: Shkup – 218, Manastir – 66, Kumanovë – 54, Prilep – 31,Ohër – 22, Strumicë – 21, Tetovë – 20, Veles – 19, Shtip – 18, Kavadar – 16, Gostivar dhe Kërçovë nga 15, Koçan – 13, Gjevgjeli –12, Sveti Nikollë dhe Berovë nga nëntë, Strugë – tetë, Dibër – shtatë, Resnjë dhe Vinicë nga gjashtë, Vallandovë – pesë, Negotinë, Radovish, Dellçevë, Probishtip, Demir Hisar dhe Pehçevë – nga katër, Kriva Pallanka, Kratova dhe Makedonski Brod – nga tre, Bogdanc dhe Makedonska Kamenicë – nga dy persona.

Janë raportuar gjtihsej 47 persona të vdekur: Nga shkupi 22 persona (45, 52, 57, 58, 60, 61, 62, 63, 63, 65, 68, 68, 69, 76, 77, 81, 82, 82, 82, 82, 83 dhe 89 vjeç), tre persona të vdekur nga Berova (71, 72 dhe 78 vjeç), nga dy nga Kavadari (61 dhe 82 vjeç) Manastiri (53 dhe 73 vjeç), Prilepi (58 dhe 78 vjeç), Kumanova (45 dhe 66 vjeç), Tetova (72 dhe 78 vjeç), Radovishi (60 dhe 70 vjeç), Struga (68 dhe 92 vjeç) dhe Ohri (49 dhe 72 vjeç) dhe nga një person është regjistruar nga Velesi (83 vjet), Negotina (80 vjet), Shtipi (83 vjet), Strumica (79 vjet), Koçani (44 vjet) dhe Kërçova (70 vjet). Nga pacientët e vdekur, tre kanë vdekur në kushte shtëpiake, ndërsa 44 të tjerët në kushte spitalore. Në kumtesën e Ministrisë së Shëndetësisë potencohet se 15 nga personat e përmendur kanë vdekur edhe gjatë muajit mars në një klinikë private, ndërsa janë regjistruar sot.

Janë regjistruar 765 pacientë të shëruar edhe atë nga Shkupi – 387, Kavadari – 57, Manastiri – 50, Prilepi – 37, Kumanova – 35, Velesi – 30, Negotina – 25, Tetova – 22, Shtipi – 17, Koçani – 16, Resnja – 12, Gostivari – 11, Strumica – 10, Gjevgjelia – tetë, Radovishi dhe Demir Kapi – nga tetë, Kriva Pallankë – gjashtë, Kërçovë, Sveti Nikollë dhe Berovë – nga katër, Probishtip, Demir Hisar dhe Bogdanc – nga tre, Makedonski Brod – dy, Strugë, Vinicë, Pehçevë, Kratovë dhe Krushevë – nga një.

Në 24 orët e fundit janë bërë 2.865 testime përmes: ISHP-558, QSHP Shkup-68, QSHP Manastir-66, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-3, Mjekësia Ligjore-11, Laboratori Spitali Kozle-0, KU Pulmologji me Alergologji-0, SPQ “8 Shtatori”-14, Instituti për Mikrobiologji-70, ASHAM-108, Zhan Mitrev (Filipi i Dytë)-141, Avicena-254, Biotek-236, Sistina-181, Laboratori Laor-209, Sinlab-57, Remedika-47, Plodnosti -62, Genea-2, ISHP dhe ISHP (rapid test)-gjithsej 778.
Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 698.132 testime të Kovid-19.
Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Kovid-19 në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë arrin në 148.618, numri i pacientëve të shëruar është 125.593, të vdekurve 4.556, ndërsa numri i rasteve aktive është 18.469.
Sipas analizave epidemiologjike për momentin, shpërndarja nëpër qytete është kjo:

Shpërndarja nëpër qytete Të sëmurë (gjithsej) Raste aktive (gjithsej)

Shkup 65884, aktiv 8209
Kumanovë 8184, aktiv 1200
Prilep 7981, aktiv 901
Tetovë 6965, aktiv 651
Manastir 5878, aktiv 1225
Veles 5261, aktiv 667
Gostivar 5035, aktiv 462
Kavadar 5035, aktiv 469
Shtip 4788, aktiv 457
Ohër 4757, aktiv 890
Strumicë 3837, aktiv 543
Strugë 2887, aktiv 263
Koçan 2618, aktiv 290
Kërçovë 2377, aktiv 294
Gjevgjeli 2143, aktiv 324
Negotinë 2122, aktiv 223
Sveti Nikollë 1452, aktiv 153
Kriva Pallankë 1187, aktiv 87
Resnjë 1176, aktiv 206
Radovish 1051, aktiv 124
Berovë 979, aktiv 63
Dellçevë 936, aktiv 102
Dibër 918, aktiv 61
Probishtip 757, aktiv 39
Vinicë 754, aktiv 111
Vallandovë 642, aktiv 96
Bodganc 475, aktiv 72
Krushevë 461, aktiv 102
Demir Kapi 392, aktiv 31
Demir Hisar 366, aktiv 58
Kratovë 354, aktiv 17
Makedonski Brod 351, aktiv 31
Pehçevë 256, aktiv 20
Makedonska Kamenicë 227, aktiv 14
Dojran 132, aktiv 14.

Postime të ngjashme

“KUJDES”/ Lajmi në disa media maqedonase për një incident, krisma me armë dhe për viktima në Çento, i PAVËRTETË (Fake News)!

R Zh

Vetoja bullgare mund të shkaktoj krizë politike në vend

R Zh

Zhurnal raporton / Aksident i rënd në Çento-Shkup

mobile

Akuza të tjera ndaj ish-kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski

R Zh

Izet Mexhiti: Urime dhe për shumë vite festa e Fitër Bajramit

R Zh

George Robertson: Bullgaria të tërheq veton kundër Maqedonisë së Veriut

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...