Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Maratona “Arteria e Arbërit” alpinistët 161 km në këmbë

Zhurnal Ads

Shkup, 27 shtator – Maratona ” Arteria e Arbërit” Nga Dibra deri në Shkup ishte rruga  të cilët alpinistët, garuesit dhe bjeshkatarët e kaluan në këmbë  plot 161 km.  

Gara ishte realizuar  në tri etapa, nga 25 shtatori e deri më sot. Pjesëmarrësit rrugën e përshkruajnë të mundimshme, të lodhshme por që ju ka dhënë kënaqësi sportive.  

“Ishte eksperiencë jashtzakonisht madhëshore por njëkohësisht edhe brutale, kemi pasur raste të mira  dhe të këqia. Kemi njoft njerëz të mirë, mirëpo mbi të gjitha jam  e lumtur që kam qenë pjesë e saj dhe me një emocion të jashtzakonshëm kam përfunduar edhe një motiv  që më ka mbajt me e përfunduar garën ka qenë ajo ndjejna kombëtare”, u shpreh alpinistja nga Kosova, Valdete Çollaku.  

“Përshtypja ime, ëndëra ime ka qenë ku të parët e mi kanë kaluar në atë rrugën e Arbërit të vjetër,  që ka qenë e mundimshme që  e kanë përshkruajtur të parët e mi. Është një ngjarje që  s’kam mund ndryshe ta përjetoj vetëm kur e kam kaluar atë rrugë”, theksoi alipinsti nga Kosova, Kemajl Biçkaj.  

Në garë kanë marrë pjesë gjithsej 40 garues. Faza e parë e garës ka përfshirë rrugën nga Tirana nëDiber, ndërsa faza e dyta nga Dibra në Shkup.   

Garuesit thanë se garën e tretë do ta realizojnë në muajin nëntor por ende nuk e kishin përcaktuar destinacionin.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Komunikimi me Sofjen mbetet pezull

R ZH

Bekteshi: Ka para mjaftueshëm për subvencione në sektorin e turizmit

R ZH

Besimi: Ndihma prej 6 mijë denarëve, vetëm për produkte vendore

T E

Tomë Gashi për Zhurnal: Grubi dhe Basha të prononcohen në lidhje me “Shtëpinë e Verdhë”

R ZH

Për momentin nuk ka baza ligjore për gjykime online, thotë Joveski

admin

Nuk është koha që opozita të bëj show politik me çështjen e Bullgarisë!

R ZH
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...