Maria Ressa and Dimitri Muratov fitojnë Çmimin Nobel për Paqe

Maria Ressa dhe Dimitri Muratov kanë fituar Çmimin Nobel për Paqe, njoftoi Komiteti Norvegjez i Nobelit.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, fituesi i vitit të kaluar i Nobelit dhe fitues i çekut prej 1 milion dollarësh ishte Programi Botëror i Ushqimit për përpjekjet e tij për të luftuar urinë globale, veçanërisht në zonat e konfliktit.

Këtë vit, sipas bookies.com favoritët për këtë kategori kanë qenë mes tjerësh si Organizata Botërore e Shëndetësisë (përfshirë COVAX dhe GAVI); Reporterët pa Kufij, Alexei Navalny, Greta Thunberg, Svitlana Tsikhanouskaya, UNFCCC, Bill Gates, Joe Biden. 

Related posts

SHBA: Rekord i viktimave nga mbidoza e drogës gjatë pandemisë

D V

Stoltenberg: Rritja e Kinës sfida që duhet t’i përgjigjemi së bashku

Redaksia

Merkel: Nuk ka datë për pranimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More