Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Mariçiç i dërgoi letër eurodeputetit, Franz Romeo

Zhurnal Ads

Shkup, 29 shtator – Pas letrës së dërguar nga ana e eurodeputetit Franz Romeo në të cilën ai shpreh shqetësimin për incidentin e pakëndshëm të dhunshëm kundër grupit rom që ndodhi kohët e fundit, në anën tjetër ministri i Drejtësisë Bojan Maricic i ka dërgoi një letër atij.

Në këtë letër, Ministri Mariçiç ndan shqetësimet në lidhje me incidentin e dhunshëm dhe gjithashtu thekson se ai pret një reagim të shpejtë nga autoritetet kompetente për të zgjidhur çështjen.

“Pjestarët e policisë të përfshirë në rastin e përdorimit të tepruar të forcës u identifikuan menjëherë nga Sektori për Kontroll të Brendshëm, Hetime Kriminale dhe Standarde Profesionale dhe unë pres që Ministria e Brendshme dhe Zyra e Prokurorit Publik të veprojnë shpejt dhe me vendosmëri për të siguruar që drejtësia të mbahet”, qëndron në reagimin e Ministrit të drejtësisë.

Maricic thekson se si shtet ne do të qëndrojmë në përpjekjet tona për të respektuar të drejtat e njeriut vetëm duke rritur ndërgjegjësimin për çështjet që prekin shoqërinë tonë, por gjithashtu duke sanksionuar çdo lloj dhune dhe gjuhe urrejtjeje.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

704 gjoba për mosmbajtjen e maskës

T E

Besimtarët ortodoksë sot e festojnë Ujin e bekuar

D J

Bytyqi realizoi takim me ambasadorin spanjoll Lorenco Sera

Z H

A po hymë në valën e vjeshtës?

T E

Musliu: Sa kushton vetura luksoze e kreut të BDI-së, Ahmeti?

R ZH

Aplikimi për Konkursin për bursa të studentëve zgjat deri më 30 nëntor, MASH rekomandon aplikim elektronik

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...