Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Mariçiq: Fillimi i negociatave kyçe në definimin e ritmit të reformave

Shkup, 2 mars – Fillimi i negociatave është kyçe në përcaktimin e ritmit të reformave. Sa më shpejt të fillojmë negociatat, aq më mirë do të ndikojë në reformat në sferën e qeverisjes së të drejtës, theksoi sot ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq, i cili pati fjalim në onlajn tribunën “Sigurimi i mekanizmit për qeverisjen e të drejtës në kontekst të zgjerimit të BE-së”, që u mbajt në organizim të Fondacionit “Fridrih Eber”.

Në fjalimin e tij, siç kumtoi Ministria e Drejtësisë, Mariçiq e përshëndeti mekanizmin e futur së fundmi për respektimin e sundimit të ligjit nga ana e BE-së, si një instrument për zbulimin e hershëm dhe parandalimin e problemeve të sundimit të ligjit në vendet anëtare.

“Metodologjia e reviduar për zgjerim nga viti 2020 është e mirëseardhur, sepse i jep besueshmëri shtesë, dinamikë dhe menaxhim të fortë politik procesit të zgjerimit, dhe sundimit të ligjit i jepet një rol qendror në procesin e anëtarësimit. Desirableshtë e dëshirueshme që Komisioni Evropian të përfshijë këtë mekanizëm në procesin e zgjerimit”, theksoi Mariçiq.

Ministri theksoi se fuqia e reformës të procesit të zgjerimit është e madhe, veçanërisht për faktin se vendet kandidate kryejnë reforma kur marrin një stimul të përforcuar përmes monitorimit të BE-së dhe marrëdhënies së partneritetit në bashkëpunim. 

Postime të ngjashme

Radiologjia prej një muaji pa rezonancë magnetike, pacientët paguajnë 500 te privati

R Zh

Edhe nesër me diell, nga e marta vranësira, reshje dhe ulje të temperaturave

R Zh

Bytyqi: Me mbështetje të drejtpërdrejtë financiare e kthejmë kreativitetin e ivent industries

R Zh

Në Dibër edhe një viktimë nga Kovid-19, deri më tani gjithsej 40

R Zh

Despotovski: Përkundër pandemisë, kompanitë në zonat TIR kanë rezultate pozitive ekonomike

R Zh

Sela: Është gënjeshtër që koalicioni ASh-AAA ka bllokuar pakon e pestë ekonomike

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...