Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Mariçiq-Gaber: Akademia e gjykatësve dhe prokurorëve publik do të jetë bartës i ndryshimeve në gjyqësi

Shkup, 4 shtator, zhurnal.mk – Përgatitjet e Akademisë së gjykatësve dhe prokurorëve publik dhe fillimi i trajnimit të gjeneratës së VII-të të Akademisë që këtë vit zhvillohet në kushte të Kovid-19 ka qenë temë e bisedës së sotme të ministrit të Drejtësisë, Bojan Mariçiq dhe drejtores së Akademisë, Natasha Gaber- Damjanovska.

Në takim siç njoftoi Ministria e Drejtësisë është diskutuar rreth Ligjit të ri të Akademisë për gjykatës dhe prokurorë publik që është me rëndësi të jashtëzakonshme për sundimin e të drejtës dhe pavarësimit të organeve gjyqësore duke pasur parasysh se Akademia e gjykatësve dhe prokurorëve publik është dera për hyrjen në gjyqësi.

Ministri Mariçiq ka thënë se bëhet fjalë për ligj të rëndësishëm i cili duhet të mundësojë hyrje të gjeneratës së re dhe të fortë të trajnuesve të Akademisë që duhet të jenë bartës të ndryshimeve në gjyqësi.

Me drejtoren Gaber, ministri Mariçiq ka folur edhe rreth përmirësimit të funksionalitetit të Akademisë së gjykatësve dhe prokurorëve publik dhe krijimin e kushteve më bashkëkohore të trajnuesve.

Qëllimi bazë i Ligjit është revidimi dhe mënyra e selektimit dhe dhënies së provimit pranues dhe përfundimtar para komisionit të ekspertëve në bazë të kritereve të matura dhe objektive për vlerësimin e njohurive të kandidatëve.

Postime të ngjashme

Interpelancat në Kuvend, “ping – pong” i qeverisë me opozitën

R Zh

Vazhdon mbledhja e Komisionit për çështje historike, debati mbi figurën e Goce Dellçevit

B L

Gjendja me Kovid-19 po qetësohet, kërkohet vigjilencë në periudhën që vijon

B L

Rrugët në disa vende të lagështa, intensiteti i komunikacionit mesatar

B L

Nuhiu takon Isenin / Gjuha shqipe edhe do të shkruhet edhe do të mbrohet gjithandej

R Zh

Komuna e Çairit shënon ditën e planetit Tokë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...