Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Mariçiq: Ka gjygjtarë të cilët nuk munden ta arsyetojnë pasurinë

Shkup, 9 shkurt – Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq në 24 analiza tha se prona e gjyqtarëve do të hetohet përmes Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit dhe ka të drejtë të gjurmojë origjinën e pasurisë së të gjithë zyrtarëve, përfshirë gjykatësit. DHP në atë pjesë është vetëm një organ shërbimi.

“Në fushën e taksave, DHP ka të drejtë ta bëjë atë aty ku ka pronë të padeklaruar. Unë mendoj se do të bëhet. “Ne biseduam me presidenten e KPK për ta filluar atë sa më shpejt të jetë e mundur, megjithëse ajo vuri në dukje pamundësitë teknike, por unë besoj se kjo do të zgjidhet dhe në këtë mënyrë Komisioni për Parandalimin e Korupsionit do të përfshihet në procesin e pastrimit”, tha Mariçiq.

Ka gjyqtarë dhe prokurorë që nuk mund të shpjegojnë origjinën e pasurisë dhe kjo duhet të dalë në dritë, thotë Mariçiq.

Postime të ngjashme

Bexheti: Kisha nderin të mirëpres Ambasadorin e BE-së në Shkup, Dejvid Gir

R Zh

Milikije Halimi i jep fund problemit disa dekadash të ujit, Haraçina me uji pa ndërprerje

D V

RMV/ Për herë të parë, sulmi ndaj mjekëve barazohet me sulmin ndaj personave zyrtarë

D V

Lëvizja Besa zgjedhë strukturat e saj në Novosellë të Bogovinës, lëvizja po ritet

D V

Mbeturinat dhe uji i pijshëm problem në komunën e Tearcës

D V

Bashkia e Shkupit të premten me spërkatje kundër mushkonjave

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...