Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Mariçiq: Kësaj strukture të VMRO-DPMNE-së nuk i intereson fare drejtësia

Zhurnal Ads

Shkup, 10 shtator – Zhurnal.mk – Ministri i ri i drejtësisë Bojan Mariçiq në një prononcim për DW, ka deklaruar se kësaj strukture të VMRO-DPMNE-së nuk i intereson fare drejtësia, informon Zhurnal.

Sipas tij, VMRO-DPMNE-ja ka të drejtën e protestës mirëpo ende është herët për protesta sepse Qeverisë duhet t’i jepen 100 ditë hapësirë që të fillojë me politikat e saja.

“Gjithsesi, opozita ka të drejtë të protestojë ku të dojë dhe kur të dojë. Ky është fryti i demokracisë sonë. Por, në çdo vend demokratik Qeveria e re ka hapësirë prej 100 ditëve të fillojë politikat e saj, ndërsa opozita të konsolidohet pas humbjes në zgjedhje. Gjithsesi, që të shmangë thirrjet për dorëheqjen e tij dhe të defokusojë diskutimin për përgjegjësinë e tij, lideri i VMRO-DPMNE-së Mickoski hynë në skenar për protesta me të cilën kërkohet drejtësi”, thotë Mariçiq.

Sipas tij, kjo strukturë e VMRO-DPMNE-së e dëshmoi në vepër se nuk është e interesuar për drejtësi.

“Është paradoksale që kjo strukturë e VMRO-së të kërkojë drejtësi për disa procese gjyqësore. Për thirrjet për dretjësi, kam përshtypjen se po trokasin në derë të hapur, kishte tre vite që Mickoskit i shtrimë dorën për shumë projekte ligjore për reforma në gjyqësi dhe për sjellje të drejtësisë. Në vend të kësaj, VMRO-DPMNE formoi ekip negociues ku në masë të madhe kishte persona me akuza, apo nën hetim të Prokurorisë, apo avokatë të tyre, pikërisht të pengojnë drejtësinë dhe të mbulojnë krimet e regjimit të Gruevskit. Sa persona prej atyre që protestuan ende janë të akuzuar apo janë të dënuar për korrupsion? A pamë ndonjë vepër apo fjalë me të cilën Mickoski distancohet nga praktikat e shtetit të robëruar apo vetëm i vazhdoi ato?”, ka deklaruar Mariçiq, ministër i drejtësisë.

Për ministrin Mariçiq, akuzat për klane dhe mafia janë qesharake kur vijnë nga aktorët kryesorë të një shteti të robëruar me pasojat e së cilës ende po luftohet.//Zhurnal.mk

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Suedia nuk njeh lejet e vozitjes së Maqedonisë, mërgimtarët nisin peticion

T E

Zmejkovski: Jo vetëm më 27 prill, por dhe më herët nuk kam pasur kontakt me Ristovskin dhe Janakieskin

E.E.

Qeveria: Të vdekurit nga Covid, nuk është patjetër të varrosen me arkivolë kallaji

Z H

Pas infektimit me Covid 19, Karaxhovski shtrohet në spital me bashkëshorten

T E

Pendarovski-Geer: Maqedonia mbetet e përkushtuar në politikën për fqinjësi të mirë

D J

Ekonomia e Maqedonisë së Veriut hyn në recesion

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...