Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Mariçiq: Më në fund kemi kornizë cilësore për pastrimin profesional të gjyqësisë

Shkup, 28 dhjetor – Ministri i Drejtësisë, Bojan Mariçiq pas mbledhjes me Këshillin për Reforma në Gjyqësi u shpreh se vitin e ardhshëm do të zbatohet pastrimi i paralajmëruar në gjyqësi.

Sipas Mariçiq, përmes këtij procesi do të kthehet besimi i humbur i qytetarëve në shtetin e së drejtës.

“Pas një viti të plotë ky trup u formua dhe mori vendime të rëndësishme. U miratuan planet e brendshme të Këshillit Gjyqësor për kontrollimin e punës së gjykatave, kryetarët e gjyqeve dhe gjykatësit, dhe po ashtu edhe metodologjia e vlerësimit të gjykatësve dhe krerëve të gjykatave.  Mendoj se janë krijuar të gjitha kushtet edhe në gjyqësi edhe në prokurori që të të kemi një kontroll cilësor dhe profesional të punës në gjyqësi dhe prokurori”, tha Mariçiq.

Postime të ngjashme

Ju del “error” në numrin amë gjatë regjistrimit? Ja si ta tejkaloni pengesën

T E

Edhe Enti i Statistikave nuk kishte internet sot, tha Selami

R Zh

Ende nuk lejohet organizimi i dasmave

T E

Dy të arrestuar pas plagosjes së djalit të Sulejman Rexhepit

T E

Shpërthen zjarr i fuqishëm në fshatrat e Manastirit

T E

Sassoli kërkon Konferencë ndërqeveritare për Shqipërinë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...