Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Mariçiq: Nuk do të ketë negociata apo bisedime për gjuhën dhe identitetin maqedonas

Zhurnal Ads

Shkup, 27 nëntor – Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq siguron se nuk do të ketë negociata ose bisedime për gjuhën dhe identitetin maqedonas. Ai tha se mund të diskutohet vetëm dinamika dhe mënyrat e zbatimit të Marrëveshjes për fqinjësi.

Në intervistën e mbrëmshme për “Eurofokus” në TV Telma, Mariçiq tha se e ardhmja jonë evropiane nuk mund të varet nga fakti nëse mund të jemi maqedonas dhe të flasim gjuhën maqedonase. Kjo e drejtë na garantohet nga të gjitha deklaratat universale ndërkombëtare dhe nga parimet e BE-së.

“Duhet të jetë e qartë për të gjithë opinionin tonë dhe jam i bindur se është e qartë, se ne as nuk duam dhe as nuk mund të heqim dorë nga ato që jemi dhe nga ato që kemi qenë, si maqedonas që flasin gjuhën maqedonase. Interpretimi i fazave të caktuara të historisë ku kemi pasur njerëz ose ngjarje që nuk na lidhin me Bullgarinë ose mund t’i trajtojmë si të zakonshme ose të përbashkëta, është diçka krejtësisht e ndryshme dhe ia vlen të merret në konsideratë dhe të theksohet, për një sfidë të mundshme shkencore të disa të vërtetave nga historiografia jonë, por kjo, për mendimin tim, është punë e historianëve”, ishte i prerë ministri Mariçiq.

Sipas tij, detyra e politikanëve është të mbajnë një klimë pozitive, në të cilën nuk do të ketë gjuhë urrejtjeje dhe paragjykime, por do të ketë bisedë.

“Dhe këtu është përgjegjësia e palës sonë dhe e Bullgarisë. Prandaj mendoj se përpjekjet për të gjetur një zgjidhje këtu janë të rëndësishme, sepse e ardhmja jonë evropiane nuk mund të varet nga fakti nëse mund të jemi maqedonas dhe të flasim gjuhë maqedonase. Kjo e drejtë na garantohet nga të gjitha deklaratat ndërkombëtare universale dhe nga parimet e BE-së. Prandaj, mendoj se nuk kemi hapësirë ​​për të folur në lidhje me të, por ne mund të bëjmë një lloj plani se si të zbatojmë Marrëveshjen dhe cilat çështje do të konsideroheshin në zbatimin e saj”, theksoi Mariçiq.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Nxënësit e shkollave të mesme sot protestojnë për heqjen e maturës shtetërore

E.E.

Editorial: Nuredini lutet që era ta pastrojë ajrin ! Dy mandate në gjumë, i zemërohet edhe BE-ja

R ZH

I gjithë vendi vlon nga rastet aktive me Covid 19

T E

Gjermania edhe dy javë kryeson me BE-në, a do të gjendet zgjidhje me Bullgarinë?

Z H

Qeveria emëroi drejtorët e rinjë, ja emrat

T E

Kryeparlamentari Xhaferi uron ditën ndërkombëtare të boshnjakëve

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...