Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Mariçiq: Por përpilohet ligj për gjendje të jashtëzakonshme dhe gjendje lufte

Shkup, 25 shtator, zhurnal.mk – Ministri i drejtësisë, Bojan Mariçiq sot nga konferenca për shtyp tha se është duke u përgatitur ligj për gjendj të jashtëzakonshme dhe për gjendje lufte.

Ai në konferencë tha se sipas nevojës Maqedonia e Veriut duhet të shpall gjendje të jashtëzakonshme për të ardhmen dhe për këtë sipas ligjeve, zgjidhja gjendet vetëm në Kushtetutë, me një apo dy nene.

“Së shpejti pritet të formohet grup pune që do të konsultohet me ekspertë, me opozitën, me kryetarin e shtetit dhe me të gjithë faktorët tjerë, për të përgatitur ligj për gjendje të jashtëzakonshme dhe gjendje lufte” tha Mariçiq.

Ministri i drejtësisë tha se nuk pret përkeqësim të situatës me COVID-19 por shteti duhet të jetë i përgatitur edhe ligjërisht por edhe me instrumente tjera.

Postime të ngjashme

Shabani: Gabimi në mesazh nuk është i MASH-it por operatorëve celularë!

Dafina Vidishiqi

Ahmeti për ditën e çlirimit të Republikës së Kosovës: Shteti i Kosovës po ecë përpara

Dafina Vidishiqi

Rënia e lindjeve, shqetësuese në Kërçovë! Për 5 vite numri është përgjysmuar

Dafina Vidishiqi

Zaev hap zyrë në Strumicë për takime me qytetarë

Dafina Vidishiqi

Të hënën fillon regjistrimi në shkollat e mesme

R Zh

MASH: Shkollat nuk guxojnë të marrin para për dëftesat, kjo është në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjet

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...