Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Mariçiq: “Reket” ka mbaruar për disa muaj, rastet e PSP nga katër vjet më parë janë në fillim

Shkup, 28 janar – “Si mund të përfundonte çështja gjyqësore “Reket “për disa muaj dhe çështjet e PSP-s të hapura katër ose pesë vjet më parë ende nuk kanë asnjë vendim dhe disa prej tyre as nuk fillojnë, të tjerët bëhen të vjetëruara” – pyeti Ministri i Drejtësisë, Bojan Maricic, në emisionin “Win Win” në Telma dhe shpjegoi se qeveria si organ ekzekutiv nuk duhet të ketë kompetenca, as nuk ka në lidhje me procedurat gjyqësore dhe vendimet gjyqësore dhe se ato varen vetëm nga efikasiteti dhe pavarësia e gjyqesori.

“Qeveria nuk mund të nxjerrë aktgjykim, nuk është obligim i Qeverisë, ekziston aktgjykim i shkallës së parë nga Gjykata Themelore për një çështje të caktuar, ekziston Gjykata e Apelit, ekziston Gjykata Supreme, ne në qeveri nuk mund të jetë fajtor sepse një fjali e caktuar është e vogël ose e madhe, ose pse sendet janë të vjetruara. “Thjeshtë përgjegjësi e organeve të tjera”, tha Mariçiq.

Në këtë kontekst, ai shtoi se faji për vjetërsimin e një çështje të caktuar nuk është vetëm me gjyqtarët, sepse ajo ka të gjitha llojet e ndikimeve në gjyqësor.

“Nuk ka vetëm ndikime partiake në gjyqësor, ka edhe biznes, ka edhe personale të individëve, ka të gjitha llojet e interesave dhe presioneve. Kjo është arsyeja pse ne jemi duke ndërmarrë procedura për vlerësimin e gjyqtarëve dhe punësimin e tyre në mënyrë që të mund të kapërcejmë situata të tilla “- tha ministri.

Postime të ngjashme

Zaev: Parlamenti ta mbështesë reformën e administratës

Z H

17 të shëruar dhe 74 raste të reja me Covid, vdesin dy pacientë

Z H

Gërvalla Shvars: Ballkani i hapur nuk është diçka e re, por mund të jetë e rrezikshme

Z H

Shpaloset tabela e rrugës “Jusuf Gërvalla” në Çarshi të Vjetër

Z H

Në qershor rritje prej 9,5 për qind të prodhimtarisë industriale në nivel vjetor

Z H

Osmani: Sapo të formohet qeveria në Sofje intensivisht do të angazhohemi për zgjidhje

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...