Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Mariçiq – Zhbogar: BE-ja do të përfshihet në të gjitha reformat në gjyqësi

Shkup, 7 shtator – Hapja e Kapitullit 23 ishte në fokus të takimit të sotëm në Shkup midis ministrit të Drejtësisë Bojan Mariçiqit dhe euroambasadorit Samuel Zhbogarit, në të cilin Mariçiqi potencoi se misioni i tij kryesor në Ministrinë e Drejtësisë është ndërtimi i gjyqësisë së pavarur dhe të paanshme.

Ai e prezantoi strategjinë dhe agjendën e tij në Ministrinë e Drejtësisë dhe potencoi se në të gjitha reformat në fushën e drejtësisë do të kërkojë edhe bashkëpunim nga ana e Bashkimit Evropian.

Ministri Mariçiqi, informojnë nga Kabineti i tij, ka theksuar se pritjet e opinionit për përforcim të përgjegjësisë dhe transparencës, si dhe veprim më dinamik të prokurorisë dhe gjyqësisë është prioritet i cili mendon se është një sfidë më e madhe për përmbushjen e agjendës së tij.

Postime të ngjashme

Vaksina, Sofijanova: Na mbron nga virusi korona

R Zh

Gjorgjia Sajkoski do ta udhëheqë shtabin zgjedhor të VMRO-DPMNE-së në zgjedhjet e ardhshme lokale

R Zh

Komunës së Çairit / Deri më tani janë vaksinuar 91 mësimdhënës/e dhe 58 edukatore

R Zh

Bullgari, konstituimi i kuvendit më 15 prill

R Zh

Zjarrfikësit e Shkupit vaksinohen kundër Covid-19

R Zh

“Drejtësia” s’do marrëveshje me sopotasit

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...