Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Mario Draghi jep betimin si Kryeministri i ri i Italisë

Mario Draghi është betuar si Kryeministri i ri i Italisë gjatë një ceremonie në Pallatin Quirinal në Romë.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, ish-shefi i Bankës Qendrore Evropiane, mbërriti tre minuta më herët në ngjarje, i mbajtur nën masa të rrepta për shkak të pandemisë së coronavirusit.

Administrata e tij e re, e përbërë nga një përzierje teknokratësh dhe politikanësh, tani do ta marrë detyrën javën e ardhshme pas një votimi nga të dy dhomat e parlamentit italian.

Kjo pritet të jetë një formalitet pasi shumica e ligjvënësve kanë treguar tashmë se do ta mbështesin Draghi.

Bëhet e ditur se 73-vjeçari e ka si plan të parë në agjendën e tij, ‘nxjerrjen’ e Italisë nga pandemia e coronavirusit, që ka lënë të vdekur në vend rreth 93 mijë persona.

Postime të ngjashme

Kinën dhe Rusinë i bashkon biznesi në Serbi

D V

Policia ukrainase e gjen të varur aktivistin e zhdukur bjellorus

D V

Papa Françesku do të takohet me romët e Sllovakisë

D V

Iranit do t’i përgjigjemi në mënyrë kolektive, thotë SHBA-ja

D V

Kina jep 350 milionë doza vaksina për partnerët e nismës “Një brez, një rrugë”

Z H

Kinë, vlera industriale e sistemit të navigimit satelitor “Beidou” do të zërë 25 % të tregut global

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...