Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Markoviq: Në mbledhjen e Këshillit për Siguri do të bisedojmë edhe për shpalljen e gjendjes së krizës

Shkup, 18 nentor – Anëtari i Këshillit për Siguri, Nenad Markoviq sot tha se shpallja e gjendjes së krizës në territorin e Maqedonisë së Veriut do të jetë temë diskutimi në mbledhjen e nesërme.

“DO të bisedohet për gjendjen me coronavirusin në vend dhe për të gjithë çështjet tjera duke marrë parasysh se thyejmë rekorde me të infektuar”, tha Markoviq.

Ai tha se Këshilli për Siguri nuk mund të propozojë gjendje krize, por vetëm jep propozim dhe më pas presidenti merr qëndrim të caktuar.

“Të gjithë anëtarët jemi të ftuar, ka edhe të tjerë të ftuar të cilët do të dëgjohen dhe do të merren konkludim. Presidenti nuk e shpall gjendjen e krizës. Por nëse kërkohet, ai mund të lejojë angazhimin e armatës”, tha Markoviq.

Postime të ngjashme

Radev: Rruga e RMV drejt BE kalon përmes Bullgarisë

R Zh

Petkovski: Duhet të mbahet një referendum konsultativ mbi kushtet e vendosura nga Bullgaria

Dafina Vidishiqi

Akuza për grupin nga Shkupi e Kumanova, të dyshuar për terrorizëm

Dafina Vidishiqi

Gjobiten 330 shoferë në Maqedoni

Dafina Vidishiqi

LSDM-ja nis aktivitetet për zgjedhjet lokale

Dafina Vidishiqi

Shahpaska: Personat mbi 60 vjeç dhe gratë shtatzëna të mos shkojnë në punë gjatë valës së nxehtë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...