Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Markus Söder i gatshëm të kandidojë për kancelar të Gjermanisë

Shefi i CSU-së, bavarezi Markus Soder, tashmë e ka konfirmuar se do t’i hyjë garës për kancelar të Gjermanisë.

Soder të dielën në takimin e mbyllur të grupit parlamentar të Unionit u shpreh se ”nëse CDU do të ishte gati dhe dëshiron të më mbështesë, atëherë unë do të jem gati”.

Kjo është hera e parë që Soeder deklaron publikisht gatishmërinë e tij për të kandiduar për të pasuar Angela Merkel në Kancelari.

Veç tij, edhe Kryetari i CDU Armin Laschet, ka shprehur gatishmërinë për të kandiduar për kancelar të Gjermanisë.

Postime të ngjashme

Gjermania kundërshton propozimin e mbështetur nga SHBA-ja për të hequr dorë nga patentat për vaksinat kundër KOVID-19

N E

Në Francë nga 12 maji të gjithë qytetarët pa dallim moshe kanë të drejtë të aplikojnë për t’u vaksinuar

N E

Ish-presidenti i Maldiveve plagoset në një shpërthim

N E

Qetësohet situata në ishullin e Jersey, anijet luftarake Franceze dhe Britanike tërhiqen

N E

Presidenti Slloven: E dimë nga përvoja se ndryshimet e kufijve në këtë pjesë të Evropës nuk zhvillohen pa flijime

N E

Dendias: SHBA do të ishin partneri ideal për të bindur Turqinë të pranojë Konventën e Detit

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...