Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Marrëdhëniet me Sofjen të tensionuara, fillimi i negociatave me BE bëhet gjithnjë e më i pasigurtë

Shkup, 22 nëntor – Tension dhe ton i mprehtë i politikanëve të vjetër në të dy palët pas vetos së Bullgarisë në anëtarësimin e vendit në BE.

“Shanset janë minimale, por perspektiva reale, për fat të keq, nuk ekzistojnë,” tha presidenti Stevo Pendarovski në emisionin “Trilling” të Tv24, duke komentuar kushtet e Sofjes që Maqedonia të fillojë bisedimet e pranimit në BE.

Në intervistë, Pendarovski tha se në muajt e fundit Bullgaria ka ndryshuar në mënyrë drastike politikën e saj ndaj vendit dhe se me një politikë të tillë Sofja nuk mund të dalë nga koha e Todor Zhivkov.

“Unë nuk e shoh logjikën e asaj që po thotë presidenti Stevo Pendarovski,” tha eurodeputeti bullgar Andrei Kovaçev.

“Bravo për Pendarovskin! Më në fund e kuptuam se çfarë ndodhi: Hristo Tatarchev, Goce Delchev, Damjan Gruev, vëllezërit Miladinov, Grigor Parlichev dhe të gjithë ringjallësit dhe revolucionarët e tjerë e identifikuan veten si Bullgarë sepse ndoqën udhëzimet e Zhivkov.

Në të njëjtën mënyrë, mbreti Samuel dhe bijtë e tij shkruan “Bullgarët” nën presionin e “udhëtarit në kohë, Zhivkov”! – reagon Kovaçov.

Presidenti Pendarovski nuk pret që të arrihet një marrëveshje me Bullgarinë në javët e ardhshme për të zhbllokuar rrugën e Maqedonisë Veriore drejt Bashkimit Evropian.

“Kjo varet vetëm prej tyre”. “Nëse ai nuk pret, atëherë ata nuk do të bëjnë asgjë, kjo është dëshira e tyre dhe vendimi i tyre,” komentoi Andrej Kovaçev.

Ideja e Bashkimit Evropian është të kapërcejë urrejtjen, tha Andrej Kovachev, i cili komentoi në një deklaratë tjetër të Pendarovskit se politika e Bullgarisë për të bllokuar Shkupin në rrugën e saj drejt anëtarësimit Evropian nuk mbështetet nga asnjë prej vendeve anëtare.

Postime të ngjashme

Radev: Rruga e RMV drejt BE kalon përmes Bullgarisë

R Zh

Petkovski: Duhet të mbahet një referendum konsultativ mbi kushtet e vendosura nga Bullgaria

Dafina Vidishiqi

Akuza për grupin nga Shkupi e Kumanova, të dyshuar për terrorizëm

Dafina Vidishiqi

Gjobiten 330 shoferë në Maqedoni

Dafina Vidishiqi

LSDM-ja nis aktivitetet për zgjedhjet lokale

Dafina Vidishiqi

Shahpaska: Personat mbi 60 vjeç dhe gratë shtatzëna të mos shkojnë në punë gjatë valës së nxehtë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...