Agjencia Zhurnal.mk
Bota

“Marrëdhëniet midis dy Koreve do të rifillojnë me hapjen e zyrës ndërlidhëse”

Ministri i Unifikimit Lee ka thënë në fjalën e tij në Asamblenë Kombëtare se vendosja e linjave të përhershme të komunikimit midis koreanëve do të shënonte fillimin e ditëve të paqes

Ministri i Unifikimit i Koresë së Jugut, Lee In-Young, tha se marrëdhëniet ndërkoreane do të fillojnë me hapjen e zyrës së ndërlidhjes, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas një lajmi të kanalit shtetëror të Koresë së Jugut, Korea KBS, ministri i Unifikimit Lee ka thënë në fjalën e tij në Asamblenë Kombëtare se vendosja e linjave të përhershme të komunikimit midis koreanëve do të shënonte fillimin e ditëve të paqes.

Ai rikujtoi se Koreja e Veriut shpërtheu zyrën e ndërlidhjes në qershor, duke shtuar se ky hap i papërgjegjshëm është në kundërshtim me shpresat e popullit të Koresë së Jugut dhe dëshirën e tyre për të ruajtur paqen.

Lee theksoi se megjithëse do të përballen me vështirësi, duhet të ndërmerren përsëri hapa në mënyrë që marrëdhëniet midis koreanëve të kenë një të ardhme të paqes dhe prosperitetit.

Ai deklaroi që nuk do të jetë e lehtë të zhvillohen marrëdhëniet midis dy vendeve, por tha se një zyrë e përbashkët ndërlidhëse është e nevojshme për paqen në një kuptim të gjerë, duke shtuar se marrëdhëniet do të fillonin me hapjen e zyrës në fjalë.

Postime të ngjashme

Gjermania tërheq një togë nga misioni i NATO-s në Lituani

Dafina Vidishiqi

Dhjetëra policë gjermanë plagosen pas një beteje të ashpër me disa qytetarë

Dafina Vidishiqi

Erdogan do të pësonte humbje, do të fitonte opozita e bashkuar – nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën

Dafina Vidishiqi

Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Dafina Vidishiqi

Biden flet pas takimit me Putinin: Unë bëra atë që erdha të bëj

Dafina Vidishiqi

Borrell: Qeveria ruse dëshiron të destabilizojë Bashkimin Evropian dhe anëtarët e tij

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...