Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Marrëveshja, DASH: Siguria dhe stabiliteti në Ballkanin Perëndimor mbeten qëllimet kryesore të SHBA-së

Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH), ka reaguar pas nënshkrimit të marrëveshjes së Kosovës dhe Serbisë gjatë ditës së djeshme.

Në reagimin e tyre thuhet se Shtetet e Bashkuara e përgëzojnë kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për marrëveshjen që ata e cilësojnë si historike.

Nga DASH deklarojnë se kjo marrëveshje vendos një ton të ri pajtimi në ndjekjen e progresit për Ballkanin Perëndimor.

“Shtetet e Bashkuara riafirmojnë mbështetjen e tyre për negociatat e vazhdueshme midis Kosovës dhe Serbisë në drejtim të normalizimit gjithëpërfshirës të marrëdhënieve”.

“Ne gjithashtu përgëzojmë Kryeministrin Hoti për arritjen monumentale të normalizimit të lidhjeve dhe njohjes së ndërsjellë midis Kosovës dhe Izraelit si dhe Presidentin Vuqiç për angazhimet e Serbisë për të hapur një zyrë tregtare dhe për të zhvendosur Ambasadën e saj në Jerusalem. Këto hapa të guximshëm do të rrisin paqen midis partnerëve tanë në Evropë dhe Lindjen e Mesme”.

“Siguria, stabiliteti dhe prosperiteti në të gjithë Ballkanin Perëndimor mbeten qëllimet kryesore të Shteteve të Bashkuara. Me mbështetjen e presidentit Donald Trump, kryeministri Hoti dhe presidenti Vuçiq kanë bërë hapa të mëdhenj drejt këtij vizioni të përbashkët”, thuhet në reagim.

Postime të ngjashme

Arrestohen disa aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri

R Zh

Qeveria thotë se fluksi i qytetarëve për në Shqipëri s’ka lidhje me masat

R Zh

Nga Qeveria e Serbisë pyesin Kurtin: A e ke prioritet “Shqipërinë e Madhe”?

R Zh

“Ligji për pasuri të pajustifikueshme mund të hetojë edhe pasurinë e qytetarëve”

R Zh

Kosovë / 775 gjoba brenda 24 orëve për ata që s’respektuan masat anti-COVID

R Zh

Presidentes Osmani i kërkohet që të ketë prioritet çështjen e grave të dhunuara gjatë luftës

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...