Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Marrëveshja e Bashës me aleatët / Detaje nga dokumenti i dorëzimit në KQZ

Të tjera detaje janë zbuluar lidhur nga marrëveshja e kreut të PD-së Lulzim Basha me aleatët.

Në dokumentin që do të dorëzohet në KQZ nuk do të ketë të përcaktuar me numër se sa mandate apo në çfarë niveli përfaqësimi do të jenë partitë aleate në listat e kandidatëve që do të hartohen në 5 mars.

Në marrëveshje PD zotohet se aleatët do të përfaqësohen me emra kandidatësh në listë, në bazë të rezultateve të mëparshme zgjedhore. Poshtë emrit të koalicionit opozitar do të shkruhen emrat e partive që janë pjesë e koalicionit.

Kandidatët në listë duhet të jenë kandidatë të koalicionit dhe jo të partive, njësoj siç u veprua në 2017-ën. Këtë të mërkurë është afati i fundit i regjistrimit të koalicioneve në KQZ. Agron Duka do të ketë 12 përfaqësues në 12 qarqet e vendit, dhe do të ketë një vend në listën e sigurte për deputetë.

Marrëveshjen e ka arritur më herët edhe kreu i PR-së Fatmir Mediu, i cili ishte i fundit që negocioi me kryedemokratin Basha. Surpriza e koalicionit opozitar ishte rikthimi në një front me PD-në i Bamir Topit, ku partia e tij FRD ishte rreshtuar në aleancë me PS-në në zgjedhjet e shkuara. Gjithashtu risi është edhe kreu i Ballit Kombëtar Artur Roshi që pranoi mandatin e deputetit pas djegies së mandateve nga PD dhe LSI.

Postime të ngjashme

Lulzim Basha nga Tepelena: Mos ia hapni derën të keqes për herë të tretë

N E

Nis vaksinimi i stafeve të hotelerisë në Shqipëri

N E

Monika Kryemadhi për ftesën e Ramës drejtuar Bashës: Unë nuk kam parë burrë që i lutet një burri për 24 orë 12 herë

N E

Ushtria amerikane “zbarkon” në Durrës

R Zh

“Eksplodoi balona” e Janez Janshës si lajm i pavërtetë, por që nxiti reagime të ndryshme

R Zh

Edi Rama: Partia Socialiste merr 74-78 mandate

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...