Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Marrëveshja Mercedes-Aston Martin, aksione në këmbim të teknologjive

Zhurnal Ads

Kompania Mercedes-Benz AG dhe Aston Martin Lagonda kanë rënë dakord të zgjerojnë partneritetin ekzistues të teknologjisë që nga viti 2013, me kompaninë gjermane që furnizon teknologji dhe përbërës të rinj në këmbim të aksioneve të Aston Martin.

Marrëveshja e bashkëpunimit strategjik kërkon që Mercedes-Benz AG të lejojë hyrjen në një sërë zgjidhjesh të përparuara të teknologjisë së lartë, përfshirë fuqitë hibride dhe elektrike të gjeneratës së ardhshme, si dhe pjesë të tjera.

Kundër këtyre furnizimeve, Aston Martin Lagonda Global Holdings e cila aktualisht ka 2,6% të aksioneve në Mercedes-Benz AG do të lëshojë aksione të reja në faza gjatë 3 viteve të ardhshme, deri në aksionet e Mercedes-Benz AG në Aston Martin në një maksimum prej 20,0%.

“Ne tashmë kemi një partneritet të suksesshëm teknologjik me Aston Martin të cilin të dy kompanitë kanë përfituar”, komentoi Wolf-Dieter Kurz, Shefi i Strategjisë së Produkteve në Mercedes-Benz Car ”dhe me këtë bashkëpunim të ri të zgjeruar ne do të jemi në gjendje t’i sigurojmë Aston Martin qasje në teknologjitë e reja dhe komponentët më të fundit, duke përfshirë gjeneratorin e ardhshëm motorët hibridë dhe elektrikë”.

”Ne shpresojmë që të vazhdojmë të punojmë së bashku me Aston Martin dhe t’i urojmë kompanisë çdo sukses në fazën e ardhshme të rritjes”, shtoi ai.

Mercedes-Benz AG dhe Aston Martin kishin hyrë në një bashkëpunim strategjik në 2013 për furnizimin e motorëve AMG V8 dhe furnizimin e përbërësve për arkitekturën elektrike dhe elektronike.

Në këmbim, Mercedes-Benz AG kishte marrë 5% të aksioneve në Aston Martin. Me këstin e parë të furnizimeve të teknologjisë me vlerë 132,8 milionë euro, pjesa e Mercedes-Benz AG do të rritet në 11,8%/ANSA.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Del në shitje vetura që mund të vozitet në të dy drejtimet

S.B.

Modelet e BMW-së, më të kërkuarat gjatë vitit 2020 në SHBA

S.B.

Mirëmbajtja e veturës – kur është koha të ndryshoni vajin e motorit, filtrat dhe rripin e saj?

admin

Mbërrin “Beetle” elektrik

admin

Shpaloset Ferrari Portofino M me 612 kuajfuqi

admin

Bundestagu gjerman votoi përsëri për kufizimin e shpejtësisë në autostradë

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...