Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Marrëveshja online me BERZH/ Soreca: Topi jo vetëm në fushën e BE-së por edhe të Shqipërisë

Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca ka marrë pjesë në marrëveshjet online të firmosura mes vendit tonë dhe BERZH për turizmin dhe trashëgiminë në disa prej qyteteve.

Gjatë fjalës së tij ai ka theksuar se tani topi është në fushën jo vetëm të BE-së por edhe të Shqipërisë, duke lënë të nënkuptohet se Shqipëria është në rrugën e duhur për hapjen e negociatave me BE-në.

“Tashmë topi është në fushën jo vetëm të BE-së por edhe të Shqipërisë. Jo vetëm në fushën teknike, për të arritur projekte më të mira që mund të ketë ndikim jo vetëm rajonal, që mund të ndryshojë peizazhin e vendit. Kjo marrëveshje që ç’kyç 40 milionë euro grante nga BE. Kjo mbështetje është më shumë se kurrë e nevojshme. 15 milionë pajisje mjekësore për të mbështetur rimëkëmbjen ekonomike. Gjithashtu kemi nisur një program të fuqishëm që është nisma pas tërmetit për t’u rimëkëmbur, por edhe turizmin dhe ekonominë e vendit. Do të nxirren tendera për të hapur rrugë për forcimin e turizmit dhe ruajtës. Jemi krenarë që BE tregon rolin e vet për të mbështetur qeverinë shqiptare. Është koha që ti vihemi punës, jemi këtu për të ndihmuar por presim që të ecim përpara”, tha Soreca.

Postime të ngjashme

Ministria e Shëndetësisë: 21 humbje jete dhe 851 raste të reja

T E

Rrëfehet 28-vjeçarja: U punësova në Tiranë në qendër masazhi, më shfrytëzuan për prostitutë

T E

Rama takon Kurtin në Tiranë

S.B.

SHBA, raport kritik për Shqipërinë/ Krimi i organizuar pastron para në Shqipëri dhe kontribuon në korrupsion

S.B.

Pakt PD-PS pas 25 prillit?! Basha jep përgjigjen e prerë: Ne do t’i fitojmë zgjedhjet dhe do e largojmë këtë qeveri të keqe!

S.B.

Aeroporti i Kukësit, bëhet fluturimi i parë provë për të testuar uljen e avionëve (VIDEO)

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...