Marrëveshja trepalëshe rreth nëndetëseve nuk e ndryshon agjendën e Francës në OKB

Franca nuk i ndryshoi planet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në dritën e marrëveshjes së nëndetëseve midis Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar dhe Australisë, sipas një zëdhënësi të Elysee.

 

“Ministri i Jashtëm gjithmonë do të përfaqësonte Francën në UNGA, marrëveshja e nëndetëseve nuk i ndryshoi planet tona”, tha ajo, raporton cnn.

Theksojmë se qeveria franceze kohët e fundit tha se ishte tradhtuar kur Australia u tërhoq nga marrëveshja e tyre ekzistuese e mbrojtjes prej shumë miliardë dollarësh, duke rënë dakord në vend që të arrinte nëndetëse me energji bërthamore përmes një marrëveshjeje të re me Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Australia ishte e shqetësuar se nëndetëset konvencionale që porositi nga Franca nuk do të plotësonin nevojat e saj strategjike, tha të dielën kryeministri Scott Morrison.

Ndryshe, presidenti amerikan, Joe Biden u takua me kryeministrin australian, Scott Morrison të martën në periferi të Kombeve të Bashkuara. Të dy udhëheqësit shpallën marrëdhënien SHBA-Australi vetëm disa ditë pasi njoftimi i partneritetit të tyre të ri shkaktoi zemërimin e Francë.

Related posts

Raporti i OKB-së argumentoi se ngrohja globale mund t’i bëjë pjesët e botës të pabanueshme – vendet e rrezikuara kanë frikë nga “zhdukja”

Redaksia

Bërthama e Tokës po bëhet më e trashë nga njëra anë, dhe shkencëtarët nuk e dinë pse

Redaksia

Agjencia evropiane për barna: Nevojiten dy doza të vaksinave anti-Kovid për mbrojtje nga varianti Delta

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More