Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Marrja e aspirinës zvogëlon mundësinë e vdekjes nga kanceri

Marrja e aspirinës tri herë në javë zvogëlon mundësinë e vdekjes nga kanceri i gjirit apo i fshikëzës së urinës, thotë studimi më i ri.

Ky lloj ilaçi merret nga miliarda njerëz anë e mbanë botës për t’u mbrojtur nga sëmundjet e zemrës apo edhe problemet me gjak.

Tani studimet e reja të publikuara nga Instituti Nacional kundër Kancerit në SHBA konkludojnë se “rezultatet tregojnë se aspirina mund të jetë shpëtuese për disa lloje të kancerit”, shkruan The Sun.

Gjetjet kanë ardhur si rezultat i një studimi që është kryer me 140 mijë gra dhe burra të cilët po luftonin me kancerin dhe të cilët janë hulumtuar për më shumë se 13 vjet.

Hulumtimi gjeti se ata që kishin konsumuar tri herë në javë aspirinën kishin 30 për qind më pak mundësi që të vdisnin nga sëmundja.

Postime të ngjashme

Gjenetika lidhet jo vetëm me shijet tona për pije e ushqime, por edhe me zhvillimin e sëmundjeve

S.B.

Ky është çaji më i shëndetshëm në botë, mirëpo shumica e njerëzve gabimisht e përgatisin

S.B.

Nga migrena deri te dhimbja e shpinës: Simptomat shëndetësore që nuk duhet t’i injoroni

S.B.

Është konstatuar: Kjo është pija më e mirë për zbutjen e kollës!

S.B.

Njihuni me simptomat e para të migrenës

S.B.

Kuroni diabetin dhe sëmundjet e frymëmarrjes me karafil

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...