Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Marsi nuk ka qenë kaq afër Tokës për më shumë se 15 vjet

Gjetja e Marsit është e lehtë këtë javë, pasi shkëlqen shumë në qiellin lindor, duke u ofruar vëzhguesve një shans për të parë një pamje mahnitëse të Marsit.

Marsi aktualisht është shënjestra e anijeve të shumta kozmike, duke udhëtuar drejt planetit në kërkim të ujit, dhe ndoshta shenjave të jetës.

Por, ndërsa agjencitë hapësinore anembanë globit dërgojnë eksplorues robotikë në Mars, Planeti i Kuq gjithashtu u ofron vëzhguesve një shans për të parë botën ndërsa shkëlqen në qiellin lindor çdo mbrëmje, transmeton Telegrafi.

Më 6 tetor, Marsi ka lëvizur më afër Tokës, duke bërë që ai të jetë shumë afër saj në më shumë se 15 vjet, dhe Planeti i Kuq do të jetë përsëri afër Tokës në vitin 2035, shkruan thenextweb.

Në afërsinë e tij, Planeti i Kuq do të jetë tre herë më i ndritshëm se ylli më i ndritshëm në qiell, më i ndritshëm se Jupiteri, duke e bërë gjetjen e Marsit shumë të lehtë.

Ndërsa Marsi dhe Toka rrotullohen rreth Diellit, distanca midis dy botëve ndryshon vazhdimisht. Afrimi i Marsit më 6 tetor me Tokën, ishte distanca më e afërt e tij në 15 vite.

Emëruar për nder të perëndisë romake të luftës, Marsi ishte i njohur për civilizimet antike. Gjetja e Marsit në qiellin e natës është zakonisht e thjeshtë nëse dikush di se ku të kërkojë.

Sot, ne e dimë që sipërfaqja e Marsit përbëhet kryesisht nga një shtresë që e kanë dyshemetë e oqeaneve të Tokës. Ngjyra e veçantë e kuqe e asaj bote vjen nga oksidi i hekurit (ndryshku), i cili përbën afërsisht 1/4 e kores së Marsit.

Zbulimet e fundit në Mars përfshijnë liqene nëntokësore të Marsit, akull dhe mundësinë që jeta të ekzistojë akoma nën sipërfaqen e kuqërremtë të asaj bote.

Marsi është lehtësisht i dukshëm me sy të lirë, por edhe një teleskop i vogël do të zbulojë detaje më shumë. Poli verior i Marsit është dukshëm më i madh se poli i tij i jugut, pikërisht e kundërta e asaj që shohim në Tokë.

Postime të ngjashme

Fshati i bukur në distriktin Bishan të qytetit Chongqing– Disa murale në fshat

R Zh

Deshën t’ia vidhnin motoçikletën, pronari i shtëpisë në Angli ndjek hajnat me shkop bejsbolli

S.B.

Lulet e pjeshkës kanë çelur në #Pekin #kryeqytetin e Kinës #perlatekines

R Zh

Burri që futi veten në kuti te ngarkesat e aeroplanit për t’u kthyer në Londër pasi mbeti pa para

S.B.

Porositi një kafe, gruaja në Angli u befasua me atë çfarë i erdhi falas për fëmijët e saj

S.B.

Kamera e mbikqyrjes regjistroi një rrufe në një pemë pishe, duket e frikshme

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...