Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Masakra në tregun Markale në Sarajevë, si u vranë 68 civil

Me rastin e përkujtimit të Ditës së masakrës civile të vrarë të Sarajevës në periudhën nga 1992 deri në 1995 dhe 27 vjetorit të tregut Markale, një seancë e përbashkët përkujtimore e Asamblesë së Kantonit të Sarajevës, Këshillit të Qytetit të Sarajevës dhe këshillave komunalë nga KS do të mbahet sot.

Në përputhje me masat aktuale epidemiologjike, vetëm kryetari i Asamblesë së KS dhe Këshillit të Qytetit, kryetari i Komunës, kryetarët e këshillave bashkiakë dhe kryetarët e bashkive nga zona e KS dhe përfaqësuesit e Qeverisë së KS dhe Asamblesë ishin të ftuar në seancë.

 Pas sesionit, të gjithë pjesëmarrësit pritet të vendosin lule në memorialin në tregun Markale, ku është planifikuar të mbahet një program i veçantë që do të fillojë në 11:30.

 Në atë ditë, 27 vjet më parë, një granatë mortaje 120 mm u qëllua nga pozicionet agresore të ushtrisë së RS në zonën e Mrkoviç, duke vrarë 68 bashkëqytetarë tanë, ndërsa 142 ishin plagosur rëndë dhe lehtë.

U vranë: Senad Arnautovic, Ibrahim Babic, Mehmed Barucija, Camil Begic, Emir Begovic, Vahida Besic, Gordana Bogdanovic, Vaskrsije Bojinovic, Muhamed Borovina, Faruk Brkanic, Sakib Bulbul, Jelena Cevriz, Almasa Cehajic, Zlatko Cosic, Alija Cuk Smilja Delic, Ifet Drugovac, Dzevad Durmo, Fatima Durmo, Kemal Dzebo, Ismet Fazlic, Vejsil Ferhatbegovic, Dzevdet Fetahovic, Muhamed Fetahovic, Ahmed Foco, Majda Ganovic, Isma Gibovic, Rasema Hasanovic, Alija Hurko, Mirsda Jazovic , Hasija Karavdic, Mladen Klacar, Marija Knezevic, Selima Kovac, lbro Krajcin, Sejda Kunic, Jozo Kvesic, Numo Lakaca, Ruza Malovic, Jadranka Minic, Safer Music, Nura Odzak, Mejra Orman, Hajrija Oruceic, Seid Proajo Rehar, Sabit Rizvo, Zahida Sablja, Nedzad Salihovic, Hajrija Smajic, Emina Srnja, Dzemo Subasic, Sacir Suljevic, Hasib Sabanovic, Ahmed Sehbajraktarevic, Bejto Skrijelj, Junuz Svrakic, Pasaga Tihic, Munib Torla , Ruždija Trbić, Džemil Zečić, Muhamed Zubović dhe Senad Žunić.

Postime të ngjashme

Ekspertët në SHBA rekomandojnë që gratë shtatzëna të vaksinohen kundër COVID-19

D V

Në SHBA rekomandohet vaksinimi kundër COVID-19 i grave shtatzëna

D V

Rriten rastet me COVID-19 në Kinë

D V

Izraeli fajëson Iranin për sulmin ndaj një cisterne të naftës

D V

Disa të vrarë në një sulm gjatë një funerali në Irak

D V

CDC: Delta ka ndryshuar luftën ndaj koronavirusit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...