Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Masat mbrojtëse kundër Kovid-19 kanë zvogëluar gripin sezonal

Shkup, 27 janar  – Ministria e Shëndetësisë kumtoi se në sezonin 2020/2021 numri i përgjithshëm i pacientëve me grip sezonal është 433, që është 73,2 për qind më pak krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar dhe 86,3 për qind më pak krahasuar me kurban tipike sezonale. Shumica e rasteve raportohen në grupmoshën që mbulon pjesën më të madhe të popullsisë, nga 15 në 64 vjeç (190 raste), ndërsa incidenca më e lartë është regjistruar tek fëmijët e moshës 0 deri 4 vjeç.

Sipas Ministrisë, masat e mbrojtjes kundër Kovid-19 kanë kontribuar në zvogëlimin e numrit të pacientëve dhe pacientëve me grip sezonal.

“Në javën e dytë të vitit 2021, janë raportuar 36 raste të sëmundjeve të ngjashme me gripin/sëmundje, që është rritje prej 18 rastesh krahasuar me të njëjtën javë në vitin 2020. Në Republikën e Maqedonisë të Veriut, që nga java e dytë, gjithsej 48.406 njerëz u vaksinuan kundër gripit sezonal. Prej tyre, 37.870 njerëz u vaksinuan me vaksina falas, ndërsa 10.536 njerëz u vaksinuan me vaksina komerciale. Masat për mbrojtje nga virusi Kovid-19 kanë kontribuar në zvogëlimin e numrit të të infektuarve dhe pacientëve me grip sezonal”, thekson Ministria e Shëndetësisë dhe shton se vaksinimi kundër gripit sezonal është mbrojtja më efektive ndaj kësaj sëmundjeje. (Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

Xhambaski: Nëse respektohen “vijat e kuqe”, komisioni maqedono-bullgar nuk do të mund të funksionojë

D V

OBRM-PDUKM: Mini-Shengeni nuk është një alternativë e BE -së

D V

Priten variante të ndryshme të Covid-19! Mund të rekomandohet marrja e dozës së tretë e vaksinës

D V

Edhe katër të rinj arrestohen pasi kapen me marihuanë!

R Zh

Zaevi për “Ballkan të Hapur”: Derisa BE-ja nuk e përmbush premtimin, ne do punojmë për një jetë më të mirë

R Zh

Zjarret në Turqi / Maqedonia e Veriut s’ka turistë të rrezikuar

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...