Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

MASH njoftoi, me sukses realizohet 80% e mësimit online

Shkup, 6 tetor, zhurnal.mk- Nga fillimi i vitit shkollor, numri i nxënësve që ndjekin mësim online është rritur për 10 për qind, për çfarë përqindja e realizimit të mësimit online në tërë territorin e shtetit, ka arritur në 80 për qind, njoftuan nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASH) .

“Të tjerët, nxënësit dhe mësuesit në shkollë fillore dhe të mesme, kanë denoncuar se kanë vështirësi gjatë kyçjes në mësimin online, dhe si arsye më e sheshtë janë theksuar – lidhja e dobët e internetit dhe mospasja e pajisjeve teknologjike”, thuhet në kumtesën e MASH-it.

Kanë premtuar, se në koordinim me kryetarët e komunave dhe drejtorët e shkollave punojnë në tejkalimin e këtyre pengesave.

Nga MASH kanë dërguar edhe apel deri te nxënësit që bojkotojnë mësimin, se, “çdo ditë e humbur është dëm i drejtpërdrejt ndaj fëmijëve”.

Postime të ngjashme

Heqja e platformave në plazhet në Strugë: Për Merkon nuk janë ilegale, ASH-ja e quan mashtrim të qytetarëve

Bekim Laçi

Rishikimi i buxhetit, dyfish më shumë për qeverinë

Zekirija Haxhiu

4 raste të reja dhe 1 viktimë nga Covid

Zekirija Haxhiu

Gjykatësit me rritje të pagave prej 15% deri në vitin 2022

Zekirija Haxhiu

Shekerinska: Treguam se mund të kontribojmë si aleatë në NATO njejtë si të tjerët

Zekirija Haxhiu

Zaev – Duda: Është shumë e rëndësishme mbështetja polake për RMV-në në BE

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...