Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

MASH: Shkollat nuk guxojnë të marrin para për dëftesat, kjo është në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjet

Shkup, 12 qershor 2021 – Shkollat nuk guxojnë të paguajnë taksa për dhënien e dëftesave dhe këtë ua shprehim me shkrim që para fundit të vitit shkollor, kumtoi Ministria e Arsimit dhe Shkencës si përgjigje në reagimin nga Unioni i nxënësve të shkollave të mesme se disa shkolla marrin para për dëftesa dhe diploma për arsimin e përfunduar të mesëm.

MASH thekson se dokumentacioni pedagogjik i nevojshëm për fundin e vitit shkollor sigurohet nga Byroja për zhvillimin e arsimit dhe secila shkollë merr një shtesë prej 5 përqind në rast gabimesh dhe të ngjashme.

“Kujtojmë se sipas Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, si dhe nenit 3 të Ligjit për arsimin fillor dhe nenit 3 të Ligjit për arsimin e mesëm, çdo fëmijë ka të drejtë në arsim falas dhe cilësor”, theksoi MASH dhe shton se bëhet fjalë për raste të izoluara në disa shkolla dhe se për atë raste do të veprojë Inspektorati shtetëror i arsimit.

Postime të ngjashme

Deri në tre orë pritje në kufirin Serbi-Maqedoni! Mërgimtarët ankohen: Kjo është e tepërt

D V

Këto vendime solli kryesia qendrore e ASH-së

D V

Bexheti në mbështetje të vlerave kulturore e artistike

D V

Mersel Bilalli: Në duart e Besës është “çelësi i qeverisë”

D V

Ohri mbeti në listën e UNESCO-s, do të jetë nën mbikëqyrje të rreptë

D V

U harxhuan miliona, por shatërvanët në qendër të Shkupit nuk punojnë!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...